„V HLAVE – Festival duševného zdravia“
24.06.2026 12:54
Zo školy
Autor : Laura Kucerová, SOŠ obchodu a služieb, Stavbárska, Martin
Dňa 23.6.2026 som sa zúčastnila aj s ďalšou členkou nášho školského parlamentu Leou Špirkovou projektu „V HLAVE – Festival duševného zdravia“.
Cieľom projektu „V HLAVE – Festival duševného zdravia“ je podporiť psychickú pohodu mladých ľudí a širšej verejnosti, zvýšiť povedomie o duševnom zdraví, posilniť emocionálnu gramotnosť. Ponúknuť praktické nástroje, ako zvládať stres, úzkosť, hnev či iné bežné psychické výzvy.
Projekt prebiehal ako jednodňové komunitné podujatie organizované krajským mládežníckym parlamentom ŽSK, ktoré otvoril zástupca primátora, poslanec mestského zastupiteľstva Ing. Stanislav Thomka. Bolo určené žiakom 2. stupňa ZŠ, žiakom stredných škôl v rámci regiónu Turiec.
Program festivalu bol rozdelený na stanovištia, prednášky a sprievodné aktivity. Stanovištia boli tematicky zamerané na emócie ako napríklad úzkosť, hnev, smútok, hanblivosť, nechuť/apatia. Každé stanovište ponúkalo praktické úlohy a techniky na ich zvládanie.
Ja som mala na starosti stanovište, kde som spolupracovala s IPčkom, Lea pomáhla pri ostatných stanovištiach. Od detí bola pozitívna spätná väzba, aktívne sa zapájali do úloh, v diskusii boli zvedavé na rôzne problémy, ktoré ich sprevádzajú - napríklad vzťahy s kamarátmi, stres v škole, ovládanie hnevu a emócií.
Súčasťou dňa boli aj aktivity podporujúce relaxáciu a sebapoznanie, pohybová terapia, art terapia, canisterapia, "na kus reči" s Krízovou linkou pomoci IPčko.
Podujatie pomohlo vytvoriť komunitný, bezpečný a otvorený priestor, kde sa môžu mladí ľudia neformálne vzdelávať, pýtať sa a získavať podporu aj praktické zručnosti potrebné pre zdravé prežívanie.