Priateľstvo

10.03.2021 16:40
Zo školy

Autor : Silvia Lepiešová, ZŠ s MŠ Hronské Kľačany

Späť na úvod

Naši deviataci dostali za úlohu napísať úvahu o priateľstve. Vyskúšali  si výkladový slohový postup a jeden z najťažších žánrov, ktorým je úvaha. Posúďte sami, aké úžasné sú ich myšlienky :) použité v umeleckom štýle. 

Slohové práce sú zverejnené s ich súhlasom :) 

Pritateľstvo 

Čo je to kamarátstvo? Otázka, ktorá nám ako malým deťom často vŕtala v hlave. Často sme ho vnímali ako prvé detské lásky, alebo ako nikdy nekončiace sa dobrodružstvo, ktoré prežijeme s tou jedinou vyvolenou osobou, ktorá mala s nami byť už na veky-vekúce. Aspoň tak sme to vnímali ako deti.

Prvé kamarátstvo vznikne medzi dieťaťom a rodičmi. Neskôr príde nejaký ten otravný súrodenec, ale predsa sa navzájom dopĺňate a spolu tvoríte jednu osobu menom postrach Denis. Príde škôlka, mnoho nových tvárí, nové schopnosti vyjadrovania sa a nové charaktery. Ani neviete ako a už máte pri sebe nového kamaráta. Odrazu je to váš druhý súrodenec. Každý deň sa tešíte na vaše stretnutie s ním a na nové bláznovstvá. Spolu vyrastáte a navzájom sa učíte novým veciam. Nadíde čas, keď spolu opúšťate škôlku a cítite sa akoby ste spolu s vyznamenaním ukončili právnickú školu a chystáte sa na cestu života. A bodaj by nie, toľko papuľovania a obhajovania sa navzájom, to tu ešte nebolo. Jednoducho kryli ste si chrbát. Akonáhle zasadnete spolu do lavice, začnete vnímať aj iné tváre, síce ste ich videli aj v škôlke, ale nedávali ste im až takú pozornosť. Začnete rásť a zrazu inak myslieť ako váš kamarát. Začnete sa viac baviť s inými ľuďmi, učiteľka vás päťkrát presadí  a pomaly ani neviete, kto bola tá osoba, ktorá vám kryla chrbát. Ako rokmi rastiete, kamarátov pribúda. Chodíte spolu na výlety, plánujete prespávačky, ste spolu v jednej triede, čo viac si ešte priať? Nastanú ťažké situácie a tu spozorujeme našich kamarátov, ktorí to s naším kamarátstvom mysleli vážne. Nie nadarmo sa hovorí ,,dobrá studňa v suchu vodu dáva - dobrý priateľ v núdzi sa poznáva“. Jednoducho, dobrý priateľ nad zlato. Časom pochopíte, tak, ako som pochopila aj ja, že je lepšie mať iba jedného kamaráta alebo byť radšej sám, ako byť obklopený ľuďmi, ktorí vám nikdy nič do života nedali. Keď je váš kamarát pracovitý a ambiciózny, tak máte v sebe motiváciu a chcete byť ako on. No najväčším pokladom je, keď je kamarát úprimný a nebojí sa vám povedať, kde robíte chyby, lebo, ,,kto ťa napomína, maj ho za priateľa“. Ani neviete koľko ,,kamarátov“ máte v živote falošných. Kamarátov, ktorí sú s vami len z nejakého dôvodu, nie kvôli vášmu charakteru. Jednoducho, ,,ak máš plný mešec, priatelia ťa nájdu“.

Ponaučenie z môjho života je, že najprv si over, či je to kamarát do dažďa a až potom sa mu zdôveruj. Drž sa iba tých, ktorí tu sú pre tebe už od tvojich prvých krokov, slov, prvých písmen v škole a tých, ktorí zdieľali s tebou tvoje prvé radosti. ,,Málo priateľstiev by zostalo, keby každý vedel, čo o ňom za chrbtom hovorí jeho priateľ.“

Autorka úvahy: Anna H.

Priateľstvo

Čo je to priateľstvo? Už ste si niekedy položili túto otázku? Asi každý by chcel skutočné priateľstvo. Je to najprirodzenejšia túžba každého z nás. Priateľstvo môže byť doživotné, ale aj krátkodobé.

Krátkodobý priateľ je ten, ktorý do života príde a o nejaký čas zase odíde. Po nejakom čase aj zabudneme, ako sa volal, alebo kedy a kde sme ho stretli. Skutočný priateľ je človek , ktorý nás sprevádza skoro celý život. Je to priateľ, ktorý stojí pri nás v dobrých aj zlých časoch, ktorý povzbudí , ale povie aj nepríjemnú pravdu. Je pre nás hodnotnejší ako všetko bohatstvo na svete. Na priateľstvo netreba čakať, ale treba oň bojovať. Dobré priateľstvo treba budovať na spoločných hodnotách. Za priateľa môžeme mať aj niekoho, kto má úplne iné koníčky. Tí praví priatelia by si mali hovoriť pravdu, aj keď sa hovorí veľmi ťažko. Pravda však môže zachrániť pravé priateľstvo. Priatelia sú rodina, ktorú si vyberáme sami. Pomáhajú nám získať sebadôveru a dávajú nám odvahu ísť do vecí, ktorých sa bojíme. Keď sa priatelia pohádajú, nemali by hneď zahadzovať svoje priateľstvo. Práve naopak, mali by zaň bojovať a nevzdať sa ho. Priateľstvo má byť úprimné.

Mám veľa dobrých kamarátov, ale najlepšieho mám Jakuba . S Jakubom som kamarát od škôlky a často sa stretávame. Máme veľa spoločných zážitkov, najmä z rybačiek. Veľa sa rozprávame, vieme jeden druhého vypočuť a poradiť. Vieme sa aj pohádať, ale si aj odpustiť a ísť ďalej. Je to skutočný priateľ. Jeden z najkrajších zážitkov, ktorý som zažil so svojimi priateľmi, bol lyžiarsky výcvik. Bolo tam super kvôli tomu, že som tam bol s tými najlepšími ľuďmi, ktorých poznám. Aby som si udržal kamarátstva, budem k priateľom pozorný a uprimný. So svojimi priateľmi trávim čas tak, že chodíme spolu von, alebo sa hráme počítačové hry.

Som rád za všetkých priateľov, ktorých mám. 

Autor: David K.

Fotogaléria k článku