Štrasburg

13.12.2022 19:57
Zo školy

Autor : Jakub Voltmann, Gymnázium Ivana Kupca, Komenského, Hlohovec

Späť na úvod

Na návštevu Európskeho parlamentu sme z pandemických dôvodov čakali vyše dvoch rokov, ale nakoniec sme ho predsa len navštívili. Tejto zaujímavej exkurzie sa 16.10. - 19.10.2022 zúčastnilo množstvo študentov nášho gymnázia. Bola to ich odmena za úspešnú reprezentáciu našej školy.

Po odchode v nočných hodinách a štrnásťhodinovej ceste autobusom sa nám naskytol pohľad na modernú metropolu, ktorou bezpochyby Štrasburg je. Hneď v deň nášho príchodu sme absolvovali prehliadku historického centra mesta, v ktorom sme mohli vidieť kombináciu nemeckej a francúzskej architektúry a kultúry. V samotnom srdci mesta sme mali príležitosť prezrieť si katedrálu Notre Dame de Strasbourg.

Na druhý deň sme na malej loďke oboplávali centrum mesta a oboznámili sme sa s jeho históriou. Už počas plavby sme zahliadli aj hlavný cieľ našej cesty - budovu Európskeho parlamentu, ktorú sme navštívili v popoludňajších hodinách. V parlamente sme si v parlamentáriu prezreli krátky dokumentárny film venovaný histórii Únie a potom sme zasadli na balkón rokovacej sály, kde sme si vypočuli príspevky našich i zahraničných europolitikov k smutným udalostiam, ku ktorým došlo na Slovensku na Zámockej ulici v Bratislave. Nasledovala prednáška a beseda s pánom poslancom Wiezikom, ktorý si získal sympatie celej našej skupiny a ktorému spoločne ďakujeme za pozvanie na sponzorovanú návštevu Európskeho parlamentu.