Halloween a vyrezávanie tekvíc

29.10.2021 10:07
Zo školy

Autor : Viera Helbichová, ZŠ Bernolákova 16, Košice

Späť na články autora

Halloween má korene v Európe. Je to veľmi starý sviatok, ktorý siaha do predkresťanského obdobia, keď Kelti boli v celej Európe. Pre niektoré kmene, ktoré žili na území dnešného Írska, bolo toto obdobie začiatkom nového roku. Ľudia verili, že duše zosnulých môžu na jednu noc opustiť záhrobie a prísť medzi živých.

Vyrezávanie tekvíc je spojené s legendou o zlom Jackovi. Hovorí sa, že Jack bol taký zlý, že ho nechcelo nebo a vyvrhlo ho aj peklo. Diabol mu dal na cestu uhlíky, aby si mohol svietiť na ceste späť medzi živých. Nemal si ich kam dať, tak si vydlabal repu a do nej ich dal. Túto legendu si zobrali so sebou Íri aj do Spojených štátov, kam emigrovali vo viacerých vlnách.

V Amerike začali vydlabávať tekvicu, pretože je lepšia ako zemiaky alebo repa. Odtiaľ sa zvyk dostal naspäť do Európy. U nás sa to volalo hľadanie svetlonosa.

Je to starý zvyk. Ľudia, keď sa vracali z návštevy hrobov, mali tieto tekvičky pekne vydlabané a osvetľovali im cestu z cintorína.

Tradične na našej škole žiaci súťažia vo vyrezávaní tekvíc. Svoje výtvory nosia do školy, kde ich školský parlament vyhodnocuje.

Nebolo tomu ináč ani tento školský rok. Krásne tekvičky zdobili priestory školy.

Verím, že všetkých potešili.


Umiestnenie

1. stupeň:

1 . miesto Sebastián Benhatchi IV.B

2. miesto Kristína Bačová IV.C

3. miesto Dorota Haas. I.B


2. stupeň:

1. miesto Laura Pohlyová VIII.A

2. miesto Mathias Benhatchi VI.A

3. miesto Paulína Pastuchová V.A

Fotogaléria k článku