Čo sme o jeseni nevedeli...

09.11.2021 21:25
Príroda a turistika

Autor : Mariana Bužová, ZŠ Soľ

Späť na úvod


Najfarebnejšie obdobie roka je jeseň. Stromy sú rady, že si mohli obliecť pestrofarebné šaty. A poniektorí z nás, ktorí majú radi trošku tajomné prostredie, sa tešia z prechádzok, na ktorých im pod nohami šuštia popadané listy. 

Pripravila som si pre vás niekoľko zaujímavostí o jeseni.


Prečo sú listy v jeseni farebné?

V jeseni sa zelené farbivo chlorofyl obsiahnuté v listoch rozkladá na červené a žlté farbivá. Krásnu farbu môžeme na stromoch vidieť najmä vtedy, keď je vlhké počasie. Ak je príliš suché, v liste neprebehne zmena farbív a spadne ešte skôr, ako získa nový farebný šat.

Prečo sú teraz často hmlisté rána?

Ide o tzv. radiačnú hmlu, ktorá vzniká predovšetkým počas jasného a pokojného počasia následkom ochladzovania vzduchu, ktorý prilieha k zemskému povrchu. Pri poklese teploty na hodnotu tzv. rosného bodu (teplota, pri ktorej je vzduch úplne nasýtený vlhkosťou dosahujúcou 100 percent) sa vodné pary zrážajú, a tak vznikne typická jesenná hmla.

Prečo vlastne listy padajú na zem?

Stromy majú svoju vlastnú múdrosť. Dobre vedia, že v zime, keď podobne ako celá príroda odpočívajú, nebudú listy, ktoré im slúžia ako zásobáreň energie a vlahy, potrebovať. Obmedzia im prístup vody, až listy uschnú a odpadnú, aby na jar znovu vyrástli.

Prečo sa sviatok zosnulých oslavuje práve 2. novembra?

Tento sviatok zaviedol benediktínsky mních Odillo v roku 998 . Nadviazal tak na starý keltský sviatok Samhain, ktorým v noci z 31. októbra na 1. novembra začínal keltský nový rok. Symbolicky išlo o koniec svetla, tepla a dostatku a o nástup chladu a tmavej časti roka.

Prečo na jeseň púšťame šarkany?

Na jar je na púšťanie si šarkanov určite lepšie počasie, väčšia pravdepodobnosť, že bude fúkať príhodný vietor. A predsa na jar nikto s drakom von nepôjde, je to záľuba vyhradená jeseni. Prečo? Dôvodom je, že v minulosti už boli v jeseni skončené poľnohospodárske práce a deti mali čas vziať vlastnoručne vyrobeného šarkana a utekať s ním na polia či lúky, zatiaľ čo skoro v jari museli pomáhať rodičom.

Prečo sa prelomu septembra a októbra hovorí babie leto?

To vlastne nikto presne nevie. A tak vzniklo veľa vysvetlení. Babie vraj preto, že poletujúce pavučinky pripomínajú dlhé sivé vlasy starších žien. Babie leto tiež môže znamenať prestarnuté, odchádzajúce leto. A do tretice, práve počas babieho leta je na oblohe dobre vidieť súhvezdie Plejády, ktorému sa tiež hovorilo Baby.

Prečo vtáci, ktorí na jeseň odlietajú do teplých krajín, presne vedia, kam sa majú vrátiť?

Vtáci dobre vnímajú tzv. zemský magnetizmus, čo je priestor okolo našej planéty, v ktorom pôsobí magnetická sila. Nevie sa celkom presne, kde majú vtáci magnetoreceptory umiestnené, či v oku, uchu, alebo v zobáku, každopádne im však spoľahlivo umožňujú vrátiť sa tam, odkiaľ prileteli. Receptory im „povedia“, v akej výške a kde presne sa nachádzajú.

Schopnosť, ktorú my ľudia nikdy mať nebudeme.😉

Použitý zdroj:

https://ahojmama.pravda.sk/clanky/co-chcu-deti-vediet-o-jeseni-preco-su-listy-/11889-clanok.html?fbclid=IwAR2YsJNR4QMCkmpNxW0pQi6Lau3J1Q8gFQGgPEIAJShAbeiNPUURV3_jNIE