Stránky myšlienok

01.04.2020 21:10
Kultúra a umenie

Autor : Monika Stupňanová, ZŠ s MŠ Školská, Kamenná Poruba

Späť na úvod

Marec – od roku 1955 je mesiacom kníh. Knihy boli už v minulosti veľmi používané. Nie však každý vedel čítať... Dnes vie čítať skoro každý, ale mnohí ich aj napriek tomu nečítajú. Sme v dobe, v ktorej je film obľúbenejší a na knihy sa už zabúda, ale žiadny film vám nedá to, čo vám dá kniha. 

 Knihy sú vzácne predmety, ktoré v ľuďoch rozvíjajú fantáziu, slovnú zásobu, emócie a mnoho ďalšieho. Najlepšie je na nich to, že ich je v súčasnosti mnoho a množstvo žánrov. Máte možnosť si vybrať od detektívok cez romány až po nejakú odbornú literatúru.

                                                     

Pri knihe zabudnete na realitu, vžijete sa do príbehu a nevnímate takmer nič, čo sa deje okolo vás, úplne vás pohltí. Môže vás sprevádzať rôznymi rozprávkami, svetom, planétami, vojnami, budúcnosťou. Záleží len na vás, čo vás baví a o čom sa chcete dozvedieť viac. Keď čítame nejaký príbeh, vytvárame si z toho v našej hlave „film“. Film, v ktorom hrajú naši vymyslení herci, robia veci, ktoré sú v scenári, a všetko sa odohráva vo vašej hlave. A to je na knihe najkrajšie. Každý človek má inú predstavivosť a keď si dvaja ľudia prečítajú tú istú knihu, tak ich „film“ v hlave nikdy nebude rovnaký. Bude mať veľa rozdielov a to ukazuje, že každý človek je originál a každý z nás má aj originálnu predstavivosť.

Ani autori kníh to nemajú jednoduché... Je veľmi obťažné napísať dobrú knihu, ktorú budú mať ľudia radi. Skúste to niekedy - napísať nejaký príbeh. Niekedy to pôjde ľahko, ale prídu dni, kedy nenapíšte ani slovo... Takže klobúk dole pred autormi kníh.

Čítajte to, čo vás baví, čo vás zaujíma a čo vás napĺňa. A keďže je ten mesiac kníh, tak prečítajte aspoň jednu knihu, ktorá vás osloví. Ďakujem!