Ako sa pripraviť na dištančné vzdelávanie?

09.11.2021 21:25
Zo školy

Autor : Kvetoslava Borošová, ZŠ Soľ

Späť na články autora

Milí žiaci,

dištančné vzdelávanie nie je ani tento rok v školách ničím výnimočným. Zasahuje mladších i starších žiakov. Ako sa naň najlepšie pripraviť?

Aby aj učenie z domu fungovalo, je dobré, ak si definujeme určité pravidlá. Dištančné vzdelávanie predstavuje pre nás učiteľov, rodičov, ale aj vás žiakov, neuveriteľné výzvy a príležitosti. Aj tohtoročné meniace sa okolnosti vyžadujú veľkú flexibilitu a odolnosť, keď sa učenie presúva z domu do školy a naspäť. Okolnosti každého sú iné. Koncentrovanejšie a nezávislejšie učenie sa z domu je pre niektorých žiakov a rodiny jednoduchšie ako pre ostatných. Ako sa môžeme najlepšie pripraviť na takú formu vzdelávania?

Je dôležité rozvíjať dobré návyky od začiatku

Ráno vstaňte ako do školy, oblečte sa a buďte pripravení učiť sa podľa zadaného rozvrhu. Okrem online hodín sa snažte vypracovať domáce úlohy podľa zadania vašich vyučujúcich a VŽDY DODRŽTE čas, ktorý máte na ne určený. 

Vyberte si vhodné miesto na učenie

Pôvodné miesto pre príležitostné domáce úlohy nemusí fungovať dlhší čas. Vyberte si miesto určené pre činnosti zamerané na školu. Zaistite, aby bolo tiché, bez rušivých vplyvov a malo dobré internetové pripojenie. 

Nastavte si rozvrh

V školskom dni existujú piliere, ktoré môžete napodobňovať tak isto aj doma. Čas začiatku, obed, prestávka a koniec sú dobrými východiskovými bodmi na stanovenie plánu.

Sledujte čas na obrazovke

Dištančné vzdelávanie neznamená pozerať sa na obrazovky počítača šesť hodín každý deň. Učitelia sa budú snažiť budovať rozmanitosť, ale bude to vyžadovať určitý pokus a omyl, kým každý nájde rovnováhu medzi online a offline vzdelávaním. Spoločne nájdete spôsoby, ako zabrániť tomu, aby sa z „prestojov“ stal iba „čas strávený pred obrazovkou“. Na online hodinách buďte aktívni a snažte sa čo najviac vnímať, učivo pochopiť a zapamätať si.

Buďte zodpovední za svoje učenie

Nezaťažujte rodičov svojimi úlohami. Oni nie sú tí, ktorí vám ich majú vypracovať. Určite vám vaše pani učiteľky už dávno a nie raz vysvetľovali, ako cez dištančné vzdelávanie pracovať a učiť sa. Nikdy nedostane úlohu, ktorú nezvládnete sami. Osamostatnenie sa vyžaduje veľa praxe.

Stanovte si čas na oddych a relax

Nech je to vždy mimo vyučovania.

Podporte fyzickú aktivitu a cvičenie

Pohyb je životne dôležitý pre zdravie, pohodu a pripravenosť učiť sa. Je to skvelá príležitosť precvičiť si cvičenie „sami“ spoločne s digitálnymi cvičeniami a online inštruktormi. Ak to situácia umožňuje, dôležitý je aj pohyb na čerstvom vzduchu a prechádzka s najbližšími určite nezaškodí. Nie je zlé, ak budete pomáhať rodičom aj s domácimi prácami alebo inými povinnosťami.

Spojte sa bezpečne s priateľmi a buďte milí

Počiatočné nadšenie zo zatvorenia školy rýchlo vyprchá, keď vám začnú chýbať priatelia, spolužiaci a učitelia. Udržujte kontakt s priateľmi prostredníctvom sociálnych médií a ďalších online technológií. Nepreháňajte to však do neskorých nočných hodín. Osobný kontakt sa snažte obmedziť, hlavne ak viete o pozitívnych prípadoch vo vašom okolí.

Inšpirované:

https://eduworld.sk/cd/beata-tancsakova/9144/ako-sa-najlepsie-pripravit-na-distancne-vzdelavanie?fbclid=IwAR3VbKwLPMp-u-DMKWYP1CkTxKWA1Bf0slnsp9opWyoCpZOtJZfMX4vIuOQ