Aranycsapat - Legendárny výber, ktorému “dobré“ oko rozhodcu zabránilo vystúpiť na futbalový Olymp

12.11.2019 11:30
Šport

Autor : Daniela Bauerová, SŠ Mokrohájska, Bratislava

Späť na články autora

 Kde bolo, tam bolo - v krajinke vodnému pólu zasľúbenej sa zrodilo azda najlepšie mužstvo futbalovej histórie, ktoré dokázalo poraziť Anglicko či Brazíliu. V tomto článku sa spoločne pozrieme na jeho cestu od ťažkých začiatkov, skoro až na samotný vrchol.

Písal sa rok 1949 a Európa sa stále spamätávala zo zverstiev, ktoré sa udiali počas Druhej svetovej vojny.  Prirodzene, futbal v tých časoch nebol hlavný bod záujmu zdevastovanej spoločnosti. A to sa snažil zmeniť syn budapeštianskeho obuvníka, ktorý ako hráč dieru do sveta neurobil, ale ako tréner sa zapísal do futbalovej kroniky zlatým písmom - Gusztáv Sebes.                                                                                                      

Nástup komunizmu a znárodnenie futbalových klubov v krajine             

Na trénera pomerne mladý, iba 43 - ročný Sebes razil myšlienku, s ktorou nemožno nesúhlasiť - tvrdil, že reprezentácia musí byť zložená z hráčov pochádzajúcich z jedného, maximálne dvoch klubov, aby sa medzi nimi zachovala zohratosť. Na maďarskej klubovej scéne udávali v tom čase trend dva kluby z hlavného mesta -  MTK a Ferencváros. Preto sa očakávalo, že väčšina hráčov bude práve z kádrov týchto dvoch nezmieriteľných rivalov. Avšak, opak bol pravdou. Po tom, ako sa k moci dostali komunisti, začal byť MTK spájaný s tajnou službou ÁVH a “Frádi“ boli zase považovaný za symbol nacionalistických tradícií. A tak sa obrátil - na v tieni svojich slávnejších susedov, žijúci tretí klub v meste - Kispest. Zobral ho pod krídla ministerstva obrany, spravil z neho armádny klub a premenoval ho na Honvéd. Vďaka tomuto kroku sa na jednom mieste sústredila všetka hráčska kvalita - za národné mužstvo začali nastupovať hráči ako Puskás či Grosics. Týmto činom započala zlatá éra našich južných susedov.

                                                                                                                       (Obr1. 43-ročný kouč)

Totálny futbal 

Odborníci prisudzujú prvotnú myšlienku “totálneho futbalu” Holanďanom zo sedemdesiatych rokov, nemajú však úplnú pravdu. Trénersky triumvirát Sebes, Guttmann, Bukovi preferoval rozostavenie 4 - 2 - 4, kde každý musel byť schopný zahrať na každej pozícií. Stredného útočníka stiahol do zálohy, čím sa dostal k tvorivej a zároveň aj obrannej činnosti, dvaja záložníci mali defenzívnejšie úlohy, pričom jeden z dvojice sa mohol vyťahovať dopredu. Tým, že jeden stredný obranca vždy zostal v strede, tak mohol častejšie podporovať útok aj krajný bek. Strední záložníci boli technicky veľmi dobre vybavený a boli schopní výjsť z tlaku pomocou niekoľkých krátkych

narážačiek a následne presnými pasmi zásobovali chladnokrvných útočníkov. V jeho hre bola variabilita, futbalisti boli schopní prihrávať si z nohy na nohu s chirurgickou presnosťou a vzápätí vyšachovať obranu súpera dlhou prienikovou prihrávkou na 50 metrov. Na tú dobu to bol naozaj nadčasový štýl hry a veľa prvkov by sa dalo nájsť aj v modernom futbale. Keď sme útočili, tak všetci. Rovnako to bolo aj s bránením. Boli sme prototypom totálneho futbalu,” komentoval neskôr éru “Magical Magyars”, ako sa im hovorilo, Puskás.



(Obr2. Férenc Puskás)

Nasledovalo obdobie od roku 1950 do 1956 so 42 výhrami, siedmimi remízami a iba jednou prehrou.

Angličania ponížený vo Wembley v zápase storočia

Hrdí Briti pozvali do svojho svätostánku, v ktorom ešte neprehrali, mužstvo okolo Puskása na priateľský zápas, ktorý mal potvrdiť, že oni sú tí najlepší na svete. No treba povedať, že veľmi, ale veľmi tvrdo padli na zem. Od úvodu diktovali tempo hostia a už po pol hodine hry bolo v podstate vymaľované, keď na tabuli visel stav 1:4. 105 - tisícová návšteva v mekke futbalu bola svedkom demontáže dovtedy doma neporazených levov a chtiac-nechtiac, domáci museli uznať, že už nie sú „The Invincibles“.

 Odveta, ktorá sa pre Angličanov skončila najpotupnejšou prehrou v historií

Funkcionári ““Albionu“ sa samozrejme nechceli zmieriť s myšlienkou, že je niekto lepší ako ich národná pýcha. Preto, tri týždne pred Majstrovstvami sveta 1954, požiadali predstaviteľov Maďarského zväzu o odvetné stretnutie. Tí im vyhoveli a v tomto prípade hostia nastupovali v Budapešti plní odhodlania a bojovnosti, no nebolo im to koniec koncov nič platné. Ba, dostali ešte horší „výprask“ ako v prvom meraní síl. Bola z toho prehra 7:1, ktorá je dodnes najväčšia, akú kedy utrpeli.

(Obr3. Rekordná porážka kolísky futbalu)


Majstrovstvá Sveta 1954 - turnaj, ktorý mal od začiatku jasného favorita avšak...

Sebesovi zverenci cestovali na Mundial do Švajčiarska v úlohe jasného favorita. V skupine narazili na Turecko, Západné Nemecko a Južnú Kóreu. Prvých dvoch protivníkov porazili 9:0 a 8:3 (v poradí) a v predstihu si zabezpečili postup do štvrťfinále.

Bitka o Bern

V štvrťfinále sa odohral jeden z najočakávanejších a zároveň najkontroverznejších duelov šampionátu - proti sebe totiž nastúpili dva futbalové štýly – Maďarský, vyznávajúci dodržiavanie rozostavenia a taktických pokynov a Brazílsky, ktorý bol naopak založený na voľnosti, kreativite a čírej radosti z hry. Ale očakávania zostali nenaplnené a diváci sklamaní. Namiesto ofenzívneho galapredstavenia z obidvoch strán boli fanúšikovia svedkami prinajmenšom zvláštneho stretnutia. Maďari už od siedmej minúty viedli 2:0 ale od tej chvíle ako keby sa zabudlo na futbal a začala sa poriadna mastenica. Hlavný rozhodca vytiahol tri červené karty a zástupcovia Európy zvíťazili 4:2. Celé to malo ešte dohru na tribúne, kde sa spolu pobili jednotlivé fanúšikovské tábory.

Správali sa ako zvieratá

Arbiter, ktorý duel viedol - Angličan Arthur Ellis, sa vyjadril, že keď sa dopočul o svojej nominácii, tak sa veľmi potešil. „Bol som šťastný, keď som sa dozvedel, že ho budem viesť, avšak jeho radosť nemala dlhé trvanie. Netuším, či s dianím na ihrisku mali niečo spoločné politika, alebo náboženstvo, v každom prípade sa hráči chovali ako zvieratá. Bol som znechutený. Dnes by tento zápas nedohralo oveľa viac hráčov,” povedal po dlhých rokoch hlavný rozhodca. 

V semifinále proti Uruguaju

Po, pre futbal dehonestujúcom zápase v štvrťfinále si fanúšikovia, ale aj samotní hráči chceli napraviť chuť. V semifinále nastúpili zverenci trénera Sebesa proti ďalšiemu zástupcovi juhoamerickej futbalovej školy. A v porovnaní s Brazíliou bolo toto meranie síl ako “nebe a dudy“. Obe mužstvá predvádzali atraktívny ofenzívny futbal s množstvom šancí. Aj napriek Maďarskej prevahe, zápas po výsledku 2:2 v riadnom hracom čase, dospel až do predĺženia, v ktorom aj bez svojho ostrostelca Puskása jeho spoluhráči zápas zlomili na svoju stranu a po výhre 4:2 a vyradení majstrov sveta spred štyroch rokov, postúpili do Bernského finále.

Finále, ktoré malo byť iba formalitou, v srdciach Maďarov spôsobí bolesť, ktorá pretrváva dodnes

Je skoré júlové ráno a vo vzduchu je cítiť napätie pred večerným zápasom, ktorý mal byť vrcholom aranycsapatu. O 17:00 vypukne finálové stretnutie, v ktorom bude vyzývateľom Sebesovej squadry, v skupine rozdrvené Západné Nemecko. V metropole Švajčiarska celý deň mrholilo a podmienky na futbal neboli vôbec ideálne. To nevyhovovalo technicky výborne vybaveným favoritom ale naopak práve ich bojovnému súperovi. Na preplnenom 64 - tisícovom štadióne sa tiež tiesni asi štyridsiatka novinárov, z ktorých si len jeden myslí, že sa zrodí nepredpokladaný zázrak. 


(Obr4. Originálna zápasová vstupenka na finále)

 

Stretnutie sa začalo a Nemci vyzerajú od prvých chvíľ nabudený. Ich prvotný entuziazmus však vydrží len do šiestej minúty, keď Puskás otvára strelecký účet. Už o 120 sekúnd Zoltán Czibor zvyšuje na 2:0. Emócie v hľadisku sú v tomto momente diametrálne odlišné, kým Maďari už oslavujú titul, tak Nemci majú hlavu v dlaniach a tušenie, že v konečnom účtovaní to môže byť ešte väčší debakel ako v skupine. O pár chvíľ ale zápas dostáva nový náboj, lebo outsider znižuje zásluhou Maxa Marlocka na 2:1. V 18.minúte je už dokonca skóre vyrovnané!

Cez prestávku reportér nemeckých novín Zimmermann informuje, že takmer polovica prítomných novinárov zmenila svoj typ na nového majstra sveta. Počas polčasovej pauzy bolo možné pozorovať dva odlišné prístupy k finále. Kým Nemci sa hecovali a na trávnik vybehli ako poliaty „živou vodou“, tak Maďari si dali v autobuse cigaretku a víťazstvo považovali za hotovú vec. 

V druhom dejstve sa šance prelievajú zo strany na stranu, strelec je však iba jeden. V 88.minúte prekonáva brankára Grosicsa zvnútra šestnástky Rahn a zaznamenáva neskorší víťazný gól. Maďarskí futbalisti sa ešte nevzdávajú a v nadstavenom čase Puskás vyrovná ale pre postavenie mimo hry nemôže zásah platiť. Ako sa neskôr ukázalo, verdikt čiarového rozhodcu bol chybný a o ofsajd sa nejednalo.

Zimmermann po záverečnom hvizde, ktorý spečatil nikým nečakaný triumf na šampionáte, nechal voľný prechod svojim emóciám a poslucháči pri týchto slovách, neveria vlastným ušiam, "AUS! AUS! AUS! AUS! Das Spiel ist aus. Deutschland ist Weltmeister, schlägt Ungarn mit 3 zu 2 Toren im Finale in Bern!".

A tak, práve v najväčšom zápase tejto generácie, skončila neuveriteľná séria štyridsiatich deviatich zápasov bez prehry


Podozrenia z dopingu

V roku 2014 vyšla správa, že je viac ako pravdepodobné, že sa nemecký tím stimuloval pervitínom. Túto drogu prezývanú „čokoládový tank" pichali aj pilotom, aby čo najdlhšie vydržali v bdelom stave. Útočník Schäfer vo svojej autobiografií píše, že pred zápasmi dostávali injekciu údajne s vitamínom C ale dopingové kontroly, tak ako ich poznáme dnes, vtedy ešte neexistovali, a tak sa môžeme len domnievať, kde je skutočná pravda.


V roku 1956 prebehlo v Maďarsku ľudové povstanie, ktoré bolo potlačené červenou armádou. V čase najväčších budapeštianskych bojov hral Honvéd zápas PMEK v Bilbau. Odveta sa odohrala na neutrálnej pôde - v Bruseli. Hráči začali riešiť dilemu, či sa vrátiť alebo utiecť. Tím si zobral čas a aj napriek zákazu od zväzu, prijal ponuku na latinsko - americké turné, na ktorom zožal obrovský obdiv. Po návrate odohral ešte pár stretnutí so špičkovými európskymi klubmi - ako je napr. Barcelona, ktorú dokázal aj poraziť 4:3. Po tomto stretnutí sa rozhodli utiecť Puskás s Kocsisom a začal sa pomalý rozpad zlatého mančaftu, ktorý svojim neortodoxným myslením spôsobil vo futbale revolúciu a z odpisovaných futbalistov sa stali legendy a vzory minulých, ale čo je dych vyrážajúce aj mnohých súčasných protagonistov najpopulárnejšej a najkrajšej hry na planéte.

















(Obr5. Základná zostava aranyscapatu)