Erasmáci v Hlohovci
22.06.2025 15:56
Zo školy
Autor : Dorota Zacharová, Gymnázium Ivana Kupca, Hlohovec
Druhá výmena našej školy sa v rámci projektu Erasmus+ opäť niesla v znamení STEAM a medzinárodnej spolupráce. Tentokrát sme nešli do sveta my, ale svet prišiel za nami – konkrétne naši kamaráti z Litvy, ktorých sme navštívili ešte v októbri. Spolu s nimi k nám zavítali aj učitelia z Dánska a Fínska.
Hneď na úvodnom stretnutí sme pre nich, spolu s pani riaditeľkou, pripravili krátky program. Po príhovore sme ich privítali vlastnými scénkami, v ktorých sme predstavili jednotlivé tímy.
Matematický tím sa pod vedením p. prof. Zvolenskej pustil do návrhu náučnej hry, tzv. „matematických chodníčkov“ priamo v našom meste. Okrem logického myslenia museli študenti zapojiť aj svoju kreativitu a popri tom naši litovskí spolužiaci spoznávali zákutia Hlohovca.
Historický tím p. prof. Mikovej sa zameral na vytvorenie časovej osi Slovenska a Litvy cez numizmatiku – teda cez mince a platidlá. V spolupráci s múzeom a pánom riaditeľom Urminským tím porovnával dejiny oboch krajín, overoval fakty a objavoval prekvapivé prepojenia.
Chemický tím sa pod dohľadom p. prof. Krajčovej doslova „hral s ohňom“. Skúšali sme rôzne experimenty, ako farebné plamene, sopky či horiace ruky. Keďže sa blížila Veľká noc, nechýbali ani pokusy s farbením vajíčok. Používali sme prírodné farbivá a testovali prítomnosť antokyanínov (indikátorov) v rôznych potravinách.
Umelecký tím mal tú česť spolupracovať priamo s fínskou profesorkou Piiou. Pomocou rôznych cvičení si naši kreatívci zlepšovali komunikačné zručnosti, vystupovanie, sebavedomie a dokonca si vyskúšali aj písanie scenára a réžiu. Výsledkom bola originálna divadelná hra, ktorú si sami vymysleli, nacvičili a nakoniec aj odohrali.
Počas týždňa sme absolvovali aj ďalšie zaujímavé aktivity. V utorok nás navštívil pán drotár Mačica, ktorý nám v Krtkovi ukázal svoju zbierku unikátnych drôtených predmetov – od kraslíc, cez klobúky až po čižmy. Vyskúšali sme si svoju zručnosť a domov sme si odniesli vlastnoručne vyrobené drôtované srdiečko. V stredu sme sa boli pozrieť na výhľady z mestskej veže v Trnave a neskôr sme si vypočuli prednášku na Trnavskej univerzite o psychologických aspektoch učenia.
Vo štvrtok sme sa všetci vybrali na výlet do Bratislavy, kde nás čakal nabitý program. Navštívili sme UK (Prírodovedeckú fakultu a Fakultu matematiky, fyziky a informatiky) a Slovenskú technickú univerzitu, pričom každá z fakúlt mala pre nás pripravené rôzne workshopy.
Na PriF UK sme sa najprv dozvedeli viac o genetike a extrakcii DNA. Potom sme si sami vyskúšali pipetovanie, prácu s mikroskopom a iné pozorovacie techniky. Na MatFyz - e sme rozoberali chyby vo filmoch ako Harry Potter, Leví kráľ či Hľadá sa Nemo a zisťovali, čo všetko fyzikálne nedáva zmysel. Hrali sme na perkusných tubách a skladali vlastné rytmy. Na FEIke (STU) sme mali prehliadku robotických laboratórií – od lietajúcich dronov, cez roboty poháňané AI až po ich medicínske či priemyselné verzie . Videli sme aj prácu v softvéroch ako Matlab a diskutovali sme s profesionálmi priamo z výskumu.
V piatok prišiel čas prezentácie tímových prác v refektári nášho múzea. Zdieľali sme, čo sme sa naučili, a litovskí študenti si pre nás pripravili aj prezentácie a kvízy o ich krajine. Po oficiálnom odovzdaní certifikátov nasledoval už len rozlúčkový večer. V príjemnej neformálnej atmosfére sme sa navzájom viac spoznali a každému bola udelená šerpa podľa úlohy, ktorú v tíme zastával.
Som vďačná, že som sa mohla tejto výmeny zúčastniť a byť opäť súčasťou projektu. Veľmi si vážim všetkých učiteľov aj spolužiakov – zo Slovenska aj zo zahraničia – ktorí sa na organizácii a priebehu tejto mobility podieľali. Vďaka nim to nebol len školský projekt, ale zážitok, na ktorý sa nezabúda.
A čo ďalej? Tretia a zároveň posledná výmena nášho STEAM Erasmus+ projektu nás čaká už v tento septembri – spoločná mobilita slovenských a litovských študentov do Turecka. Môžeme sa tešiť na nové výzvy, priateľstvá a ďalší týždeň plný objavovania!