Všetci za jedného - jeden za všetkých?

07.05.2019 19:59
Zo školy

Autor : Patrícia Gabrišová, ZŠ A. Bagara Trenčianske Teplice

Späť na úvod

 Držať spolu, nech sa deje, čo sa deje – aj takto by sa mohol nazvať titul súčasnej modelky a herečky Cary Delevingne, ktorá mala sama neľahké a problematické dospievanie. Kniha Všetci za jedného ukazuje svet kapely Zrkadielko (Red, Rose, Leo, Naomi) ktorých okrem hudby spájajú klasické problémy „skoro dospelákov“, ale aj desivé tajomstvo, ktoré sa ukáže vtedy, keď speváčka Naomi za záhadných okolností zmizne. Udalosti naberajú nečakaný spád a už nič nebude také, ako predtým. Na pozadí tragických udalostí autorka predsa len ukazuje to, čo je v živote skutočne dôležité – hodnoty priateľstva, lásky a vzájomného porozumenia.

Cieľom projektu My je viac ako ja je podporiť zásady prosociálneho správania. V rámci projektu sme čítali aj spomínanú publikáciu a následne sme vyhodnocovali naše dojmy v čitateľských denníkoch a diskusii na hodine v siedmom,ôsmom a deviatom ročníku.

Aké sú naše dojmy?

Siedmačka Dorota Fodorová poznamenala, že sa jej kniha zdá náročnejšie čítanie, možno pre študentov strednej školy. Keďže ju zaujíma žáner fantasy, je to trochu iné ako knihy, ktoré čítala doteraz. Spolužiačka Zuzana Švondrková knihu zatiaľ len číta, ale zaujala ju pútavým dejom a postavami.Natália Provazníková (7. A) zhodnotila knihu ako zaujímavú, ale celkom ťažké pre siedmakov, ako priznáva nevedela som sa úplne stotožniť s postavami v knihe.

Deviatačka Vanesa Husárová knihu pokladá za čítanie určené pre tínedžerov a je to podľa nej veľmi zaujímavý román.

Podobné problémy riešime aj my. Páčilo sa mi, že autorka vkladá do románu texty piesní a chaty zo sociálnych sietí, ešte som s ničím podobným nestretla. Autorka sa vyzná v problémoch nás, mladých ľudí, lebo si tým sama prešla.Na knihe ma zaujalo, že sú vysvetlené problémy všetkých postáv z knihy a napokon sa všetko vyriešilo a skončilo dobre. Každý z nás zažil občas nejaký problém a nevedel čo s ním, preto ma táto kniha zaujala a odporúčala by som ju každému tínedžerovi. Je to veľmi dobrá kniha.

Vyjadrenie pedagóga : Debut Cary Delevingne odzrkadľuje drsnú realitu sveta hudobnej kapely, ale jej postavy sú natoľko zaujímavé a pútavé, že si vie získať akéhokoľvek čitateľa. Teší ma, že si žiaci z knihy vzali prevažne pozitívne myšlienky, akými je napríklad  sila priateľstva, ktorá dokáže prekonať aj naše tienisté stránky. Navyše moderný jazyk a úzky kontakt s virtuálnym svetom môže byť pre nich oveľa bližší ako klasická literatúra, s ktorou sa stretávajú na hodinách literatúry.