Vianoce

17.06.2022 08:19
Kultúra a umenie

Autor : žiaci 8.A , ZŠ Tatranská Lomnica

Späť na úvod

Rok čo rok k nám nenápadne prichádza najkrajší sviatok v roku - Vianoce.

Osobne nepoznám človeka, ktorý nemá rád Vianoce. Sú to sviatky pokoja, šťastia a porozumenia. Všetko sa začína adventom. Každý rok dostaneme adventný kalendár, z ktorého každým dňom miznú malé čokolády. Každú nedeľu pribúda nová sviečka a my sa nevieme dočkať tej poslednej, štvrtej. Celý dom rozvoniava perníkmi, ktoré sme pri spievaní vianočných kolied napiekli.

Večer pred Štedrým dňom zdobíme stromček a vysvietime si dom farebnými svetielkami. Od radosti nemôžem zaspať. Milujem štedrú večeru, kapustnicu, rezeň a filé, ale najviac sa teším na darčeky. Teším sa, že môžem byť s rodinou a so starými rodičmi, hlavne v tejto koronovej dobe. Tieto Vianoce boli trochu smutnejšie, bola s nami iba babka.

Niekto tieto sviatky nemá rád, čo veľmi nechápem. Znamenajú to pre neho výdavky a stres. Takýto človek nechápe podstatu Vianoc. Narodil sa nám Spasiteľ sveta, Ježiš Kristus. Veľmi rád chodím na polnočnú sv. omšu. Na konci sa zhasnú svetlá a spieva sa Tichá noc. Je to nádherná atmosféra .

Keď už sú tie Vianoce a vianočná atmosféra, mali by sme sa správať k sebe milšie. Často to nevychádza podľa mojich predstáv. Niekedy mi z úst vyletí nejaká hlúpa veta, ktorú potom ľutujem.

K Vianociam ešte patrí aj kradnutie salóniek zo stromčeka a tradičná vianočná koleda – požehnanie príbytkov s p. farárom.

Šťastné a veselé Vianoce!

Dominik Benda, 8.A


Niet nad ten pocit, keď sa zobudíš na Štedrý deň, pozrieš sa z okna a uvidíš krajinu pod centimetrami ťažkého ale mäkučkého snehu. Potom si uvedomíš, aký to vlastne je deň a natešene si pôjdeš otvoriť to posledné políčko adventného kalendára. Máš takú dobrú náladu, že sa ti vyslovene nechce hádať so svojimi rodičmi a ani súrodencami, namiesto toho praješ všetkým iba šťastné a veselé. Každých päť minút sa pomaly vkradneš do kuchyne, pozisťovať, čo bude na obed a či naozaj budete mať ten mamin chutný zemiakový šalát, ktorý máš tak rád. A, samozrejme, si nezabudneš na ceste späť uchmatnúť nejaký ten koláčik. Po obede už len ostáva to nekonečné čakanie do večera, ktoré aj tak stráviš napchávaním sa vianočným jedlom, pretože aspoň jeden deň v roku si toho môžeš dopriať viac ako by si mal, a nikto ti na to aj tak nemôže nič povedať. Už okolo tej štvrtej začínaš strácať nervy, tak sa začneš prechádzať po dome, skúmať, čo robia ostatní. Ani si neuvedomíš, a čas ubehne rýchlejšie, než by si čakal. Prichádza večera. Úžasné štedrovečerné jedlo, zaplní všetkým ústa, čiže prvýkrát v roku sú všetci pri večeri ticho a ich chuťové poháriky potichu tancujú, bez slova. Áno, potom príde kopa tradícií, ktoré máte v rodine po stáročia, ale ty sa nesťažuješ, lebo ťa to teší, že takto, ako rodina, dokážete udržať nejakú tradíciu, ktorú všetci rešpektujete. A na záver, konečne darčeky. Teraz sa budeme tváriť, že nie všetko je o darčekoch, ale aj o tom svietiacom vianočnom stromčeku a čase strávenom s rodinou. Je to celkom prijemný pocit pozorovať svojich najbližších, ako si rozbaľujú darčeky, ktoré si im dal. Tie reakcie nemajú chybu. Hreje ťa pri srdiečku, keď ich vidíš usmievať sa nad tým. A presne o tom sú Vianoce. O prijemných chvíľach strávených s rodinou.

Victoria Both, 8.A

Najkrajšie sviatky roka plné pokoja, radosti, šťastia majú každoročne svoje čaro. Čas Vianoc prináša pokoj a spomalí každodenný unáhlený život. Posledné roky o to viac keď sa môžeme stretnúť pri vianočnom stole so svojimi najbližšími. Na Vianoce slávia  kresťania na celom svete  narodenie Ježiša Krista.

S predvianočnou náladou prichádza aj zmena počasia v podobe snehu. Aj keď nie vždy je na Vianoce typické počasie ako v rozprávkach, ale tohto roku strechy domov, budov prikrývala poriadna vrstva snehu i dlhé cencúle. Deti sa tešia zo zasneženého sveta a hlavne z guľovačky, sánkovačky, robenia anjelov v snehu, stavania obrovských snehuliakov a rôznych ďalších aktivít.

Predvianočné obdobie sa začína zapálením prvej sviečky na adventnom venci.

Vianočné obdobie sa pre každého začína rôzne, ale väčšinou je to zdobením stromčeka. Niekto preferuje jednofarebné alebo zladené ozdoby, no niekomu sa viac páčia pestrofarebné. Medzi rôzne druhy ozdôb patria napr. sklenené gule, elektrické sviečky, drevené figúrky, krúžky, hviezdy, anjeli, rôzne figúrky a na vrchole stromčeka je veľká hviezda alebo sklenený špic. Niekedy sa tradičný slovenský vianočný stromček zdobil slamenými ozdobami, sviečkami, orechmi, jabĺčkami, medovníkmi, ovocím a niektoré z ozdôb sa používajú dodnes. Pečieme tradičné vianočné pečivo, v kostoloch si pripomíname narodenie Ježiška, tešíme sa na vianočné trhy. Jedným z vianočných zvykov, najmä v minulosti, bolo koledovanie na spríjemnenie vianočnej atmosféry.

Krásne prestretý štedrovečerný stôl. Sviatočné jedlá v podobe kapustnice, kapra, zemiakového šalátu už všade navôkol rozvoniavajú. Pomodlíme sa, zaspomíname na tých, ktorí už nie sú medzi nami. Plamienok vianočnej sviečky, sladké medovníky v tvare hviezdičiek a podkovičiek. Vôňa medu, oblátok a cesnaku, vytvára neopísateľné chvíle strávené s rodinou.

K Vianociam takisto patria aj tradičné vianočné zvyky. Jasná hviezdička v rozkrojenom jablku znamená zdravie a úspech po celý rok, červík je známkou choroby a smútku, kríž znamená veľké nešťastie, ba až smrť. Niekoľko umytých šupín z vianočného kapra si vložíme do peňaženky. Tak budeme mať istotu, že v nej bude dosť peňazí.  Počas Štedrej večere necháme jedno prestreté voľné miesto pri stole - pre okoloidúceho.

Po večeri sa členovia rodiny zídu pri vianočnom stromčeku a s radosťou otvárajú darčeky, ktoré sa nachádzajú pod ním.  Mnohým sa plnia želania.

Podstatou Vianoc však nie sú darčeky, ale stretnutie s rodinou. Vianoce sú  čarovným obdobím, ktoré by malo zostať v našom srdci čo najdlhšie.

Timea Leštachová,  8.A