Čítanie je nákazlivé

17.11.2020 16:40
Kultúra a umenie

Autor : Viera Helbichová, ZŠ Bernolákova 16, Košice

Späť na úvod

Dnes už všetci vieme, že čítanie prináša do života množstvo benefitov. Ale ak ich chceme využiť naozaj naplno, musíme čítať klasické knihy, ktoré sú vytlačené na papieri.  

Čítačky kníh sú síce veľmi praktické, ale klasické knihy prinášajú do života oveľa viac fyzických i duševných výhod. Rozdiel medzi čítaním z papiera a čítaním z monitora je odlišný  a vieme o ňom už niekoľko rokov. Pri čítaní z papiera čítame slovo od slova, riadok za riadkom, vytvárame si v hlave obraz a stávame sa aktérmi príbehu. Sami príbeh aktívne dotvárame, predstavujeme si ho, sme do neho hlboko ponorení. Naopak, pri čítaní z monitora sa správame úplne inak. Tzv. skenujeme. Prelietavame očami čítaný text, hľadáme v ňom oporné body, tzv.kľúčové slová, titulky a podtitulky, snažíme sa z textu vytiahnuť len dôležité informácie, zameriavame sa na kratšie odseky a tie dlhšie nečítame.

Výhody čítania:

1.Zlepšenie slovnej zásoby

2. Zlepšuje sa výkon mozgu

3. Vďaka čítaniu sme empatickejší

4. Čítanie zlepšuje koncentráciu

5. Relax

6. Čítanie nám pomáha ľahšie zaspať

7. Čítanie je nákazlivé  

Ak človek kombinuje obidve metódy, teda číta online médiá a občas si otvorí knižku, potom je všetko v poriadku. Problém nastáva v prípade, keď z papiera už nečíta nič. Mozog je totiž plastický, dokáže sa meniť a pokiaľ ho naučíme iba skenovať, zabudne čítať. Pre ľudí, ktorí celý život čítajú len online zdroje, môže byť prečítanie klasického knižného románu doslova utrpením.

Nechajte sa uniesť knihami a inšpirujte ďalších. Za čítaním je viac...

Na tejto stránke nájdete knihy podľa veku a témy. Môžete si prečítať aj recenzie kníh a nájsť si tú svoju. https://www.uletsknihou.sk/