Problémy v spoločnosti

11.02.2020 19:10
Spoločnosť

Autor : Monika Stupňanová, ZŠ s MŠ Školská, Kamenná Poruba

Späť na úvod

Sebapoškodzovanie je ubližovanie sebe samému. Vyskytuje sa v období puberty vo veku 11 – 25 rokov. Ide o škrabanie sa, rezanie, pálenie sa a pod.

  Niektorí sa tým snažia zaujať okolie, iní si ubližujú preto, aby zabudli na duševnú bolesť a vnímali tú fyzickú. Na psychickú bolesť však nezabudnú. Možno len na pár minút, ale potom je naspäť. Smutné, že? V dnešnej dobe sú zrejme všetci vystavovaní veľmi veľkým stresom a čelia rôznym problémom. Z dieťaťa to robí niekoho, kto si sám a dobrovoľne ubližuje. Prečo by si mal človek vedome spôsobovať fyzickú alebo duševnú bolesť? Veď všetko sa dá riešiť iným a lepším spôsobom. V tom momente plnom hnevu a smútku im asi nič iné nenapadne, len si ublížiť...

  Na internete vzniká pomerne veľká komunita práve na túto tému. Vôbec však nemá za účelom odhovoriť týchto ľudí od sebapoškodzovania (česť výnimkám), ale práve naopak. Hovoria o svojich problémoch a vykladajú im, ako im to pomáha zabudnúť na bolesť. Takéto slová to spomínaným ľuďom neuľahčia. Budú sa cítiť akoby robili správnu vec, keď sa k tomu vyjadrila nejaká známa osobnosť s takýmto názorom. Budú to robiť častejšie a častejšie a postupne sa z toho stane závislosť. A to bude obrovský problém, keď sa to rozhodnú zastaviť.

Pýtate sa, ako sa dá automutilácia (sebapoškodzovanie) zastaviť?

1. Určite treba vyhľadať odborníka, ako napríklad psychiatra, psychológa alebo psychoterapeuta.

2. Liečba antidepresívami, stabilizátormi nálad a protiúzkostnými liekmi.

3. Dlhodobá psychoterapeutická starostlivosť.

Ak máš vo svojom okolí niekoho, kto si dobrovoľne ubližuje, tak buď ten, kto mu v tom bude brániť. Buď ten, kto mu dá najavo, že sa ti môže kedykoľvek vyrozprávať o svojich problémoch a nemusí to dusiť v sebe. Buď ten, kto mu otvorí oči a vďaka tebe uvidí cenu svojho života! Ďakujem!


Zdroje:
https://zdravie.pravda.sk › Zdravá duša

https://eduworld.sk › sebaposkodzovanie--fenomen-ktory-trapi-uz-aj-deti