8 dôvodov prečo navštíviť Kuala Lumpur a Singapur

04.11.2019 21:01
Kultúra a umenie

Autor : Daniela Bauerová, SŠ Mokrohájska, Bratislava

Späť na články autora

Za celý svoj život som navštívil veľa miest vo svete, ktoré mali vždy niečo do seba, či už to bol kozmopolitný New York, slnečné Los Angeles alebo škandinávsky Göteborg. Pre zmenu sme sa s mojou rodinou rozhodli navštíviť ázijské mestá Kuala Lumpur a Singapur, ktoré sa nachádzajú na Malajskom polostrove. Tieto veľkomestá nás ohúrili nielen ultramodernými budovami a zelenými parkmi, ale aj svojou bohatou históriou, rozmanitosťou kultúr, výbornou miestnou kuchyňou i zábavou. A keďže juhovýchodná Ázia predstavuje pre slovenských turistov „veľkú neznámu“, v mojom článku som zhrnul 8 miest, ktoré sa oplatí vidieť v Kuala Lumpure a v Singapure.


Prvá zastávka – Kuala Lumpur


Obr. 1 – Krásna panoráma na mesto Kuala Lumpur z veže Menara.


1) Petronas Twin Towers

Táto dvojica mrakodrapov, siahajúca až 452 m n. m., bola vo svojej dobe považovaná za najvyššiu budovu sveta, až kým ju v roku 2003 neprekonala taiwanská veža Taipei 101. Nehľadiac na prehru, stále dokážu tieto ázijské dvojičky vyraziť turistom dych. Ak sa chcete vyviesť na vyššie poschodia a vidieť panorámu mesta, môžete ísť na vyhliadku Sky Bridge. Radíme vám overiť si na Internete otváracie hodiny vyhliadky, nám sa „podarilo“ prísť akurát v jediný deň, kedy bolo zavreté, a to bol pondelok. Nehľadiac na tento malér sme si to vynahradili návštevou podzemného akvária a interaktívnej výstavy Discoveria, kde sme zažili kopec srandy. Na zahodenie nebol ani priľahlý 40 hektárový park, ktorý ponúkal čisté jazerá, krásne palmy a samotný výhľad na veže.


Obr. 2 – Škoda, že sme neboli na úplnom vrcholku, ale na druhej strane sme sa ním odfotili vonku.


2) Jedna ulica, tisíce chutí

Takto by sa dala opísať ulica Jalan Alor, v ktorej som s mojou rodinou chodieval na večere. Podľa môjho názoru je Jalan Alor hotovým rajom pre labužníkov z toho dôvodu, že ponúka širokú paletu kuchýň, či už malajskú, indickú alebo čínsku. Očakávajte aj čašníkov, ktorí vám budú dotieravo ponúkať tie najlepšie jedlá z ich reštaurácií pod holým nebom. Z vlastnej skúsenosti vám môžem odporučiť ochutnať grilovanú žabu alebo krevety obalené v špeciálnom cestíčku. Čo neodporúčam, je durian, miestne top ovocie svojského výzoru a neprekonateľnej vône-smradu. Môžete si domyslieť, ako toto ovocie asi „chutí“, keďže vo vstupnej hale každej inštitúcie nájdete upozornenie "ZÁKAZ VSTUPU S DURIANOM!" Pokuta za porušenie príkazu stojí 500 eur.

              

Obr. 3 – Každý večer v ulici Jalan Alor je vždy rušno.                    Obr. 4 – Na jednej ruke držím krevetu, na druhej kalamára zabaleného v špeciálnom cestíčku.


3) Menara Tower

Keďže sme mali smolu pri Petronas Towers, rozhodli sme si obzrieť ďalšiu vežu, ktorá sa považuje za jednu z najvyšších v juhovýchodnej Ázii – Menara Tower. Tá sa nachádza uprostred mestského parku Forest Eco Park, kde sa výťahom môžete dostať na vonkajšiu rozhľadňu vo výške 276 m. Podľa môjho názoru sa tam oplatí vyviezť, pretože už samotný pohľad na celú panorámu Kuala Lumpuru vás ohúri. Okrem toho si môžete urobiť fotku so scenériou mesta na presklenom balkóne. Odporúčam to iba pre tých, ktorí dobre znášajú výšky, keďže pohľad cez presklenú podlahu môže spôsobovať jemnú nevoľnosť.

                                        

Obr. 5 – Vežu Menara môžete vidieť z veľkej vzdialenosti.        Obr. 6 – Z vonkajšieho observatória Menary zazriete dvojičky Petronas.      


4) Malebné jaskyne Batu so zlatou sochou

Jaskyne Batu Caves patria k najviac ikonickým pamätihodnostiam Kuala Lumpuru. Turistom ponúkajú obrovskú zlatú sochu hinduistického boha Muragana a pestrofarebné chrámy. Keď sme sa nachádzali pred vchodom do jaskýň, museli sme prekonať rôzne prekážky. Jednou z nich bolo dodržiavanie prísnych pravidiel, ktoré hovorili ženám, aby mali zahalené nohy a ramená. Tak si musela naša mama zahaliť svoje krátke oblečenie závojom, aby sa dostala ku jaskyniam. Ďalšou prekážkou bolo prekonať 272 schodov, ktoré boli náročné pre naše nohy. A v neposlednom rade to boli nezbedné makaky. Na prvý pohľad sa tvária ako nevinné opičky, avšak pri nepozornosti vám môžu ukradnúť okuliare alebo mobil. Nehľadiac na tieto komplikácie sme sa tam dostali živí a zdraví, no je dobré vždy byť pripravený na tieto situácie.

                      

Obr. 7 – Zlatý Muragan bedlivo stráži jaskyne Batu.      Obr. 8 – Dávajte si pozor na makaky, aby vám neukradli vaše cennosti.     


Tieto veľkomestá nás ohúrili nielen ultramodernými budovami a zelenými parkmi, ale aj svojou bohatou históriou, rozmanitosťou kultúr, výbornou miestnou kuchyňou i zábavou.


Druhá zastávka – Singapur

Po našom trojdňovom výlete v Kuala Lumpure sme sa presunuli do ďalšieho veľkomesta a zároveň mestského štátu – Singapuru. Hneď na prvý pohľad som zistil, ako veľmi sa odlišuje Singapur od Kuala Lumpuru. Zatiaľ čo Kuala Lumpur predstavoval živočíšnosť Ázie, Singapur sa predstavoval skôr ako ázijská verzia civilizovanej Európy – mesto bolo veľmi čisté, priam až sterilné, a kládol sa tu väčší dôraz na zákony. Napriek tomuto mesto ponúkalo pohodovú atmosféru, príjemných ľudí a oblasti zamerané na zábavu i rekreáciu.


Obr. 9 – Ak chcete vidieť celú panorámu mesta Singapur, odporúčam ísť na ruský kolotoč Singapore Flyer.


1) Gardens By The Bay
Tieto hypermoderné záhrady budúcnosti,nachádzajúce sa pod futuristickou stavbou hotela Marina Bay Sands, nám doslova vyrazili dych. Nielen samotný hotel, ktorý pripomína vesmírnu loď na troch pilieroch, ale aj takzvaný Les superstromov. Tieto superstromy sú vlastne oceľovými stavbami, pripomínajúcimi tvarom strom, a sú ozdobené neuveriteľným množstvom rastlín. V tejto záhrade sme stihli navštíviť aj dva obrovské skleníky, v jednom sa vyskytovala tropická klíma a v druhom zasa suchá stredomorská. V „stredomorskom skleníku“ sme obdivovali stromy a kríky rôzneho druhu, no viac sme si užili ten druhý skleník, kde sme na vlastné oči videli exotické kvety a 35 m vysokú impozantnú horu s vodopádom.


Obr. 10 – Superstrom a za ním hotel Marina Bay Sands.


2) Ostrov Sentosa

Ostrov Sentosa predstavuje obrovskú rekreačnú oblasť, kde môžete tráviť celý deň a vyskúšať si tam rôzne atrakcie. Jednou z nich je aj zábavný park Universal Studios, pred ktorým sme dali prednosť kúpaniu sa v mori. Musím povedať, že to bolo príjemným osviežením od mestskej turistiky. Hoci sme po kúpaní nevyskúšali horské dráhy alebo plážové bary, navštívili sme historickú pevnosť Fort Siloso, ktorá bola pôvodne bývalou britskou pobrežnou pevnosťou z 19. storočia. Stihli sme si ju obzrieť celú, avšak boli sme príliš unavení, aby sme si  prečítali čo i len niečo o jej histórii.

                                             

Obr. 11 – Čistá pláž, málo ľudí a teplé more – čo viac si môžete želať?      Obr. 12 – Aj v Singapure si užijete veľa zábavy, napr. v Universal Studios.


3) Merlion Park, Singapore Flyer a most Helix

V blízkosti Gardens By The Bay sme navštívili tri oblasti. Najprv sme prešli cez most Helix, ktorý sa podobal na špirálu DNA. Most nás zaviedol na vyhliadkovú jazdu na gigantickom ruskom kolese Singapore Flyer, ktoré vám za pol hodinu predstavilo celé mesto v plnej kráse. A to sme si nechceli nechať ujsť. Po krásnej vyhliadke sme prišli ku poslednej zastávke, ktorou bola socha Merliona s hlavou leva a telom ryby. Táto socha symbolizuje skromné začiatky mesta Singapur a jeho názov totižto v malajskom jazyku znamená levie mesto. Napriek teplému počasiu a množstvu ľudí, ktoré nás sprevádzali počas návštevy troch oblastí, sme si to užili naplno.


Obr. 13 - Socha Merlion v plnej kráse.


4) Chinatown

Na posledný deň nášho pobytu v Singapure sme sa rozhodli okúsiť jedinečnú atmosféru v Chinatowne, v ktorom nájdete trhy s čerstvými surovinami, pouličné stánky predávajúce miestne jedlá a čínske chrámy s nezameniteľnou architektúrou. Popravde tento mini kúsok čínskej kultúry, ktorý susedí nielen s modernými mrakodrapmi, ale aj neďalekou indickou štvrtou, ma uchvátil. Je mi ľúto, že sme "neokoštovali" miestne jedlo, no na druhej strane sme navštívili chrám Buddhovho zuba! Ako už vyplýva z názvu, chrám ukrýva túto cennú relikviu v 420 kilogramovej truhle z rýdzeho zlata. Videli sme tú truhlu na vlastné oči, ale nebola otvorená. Možno mnísi nechcú, aby cudzinci uvideli Buddhov zub naživo... Na druhej strane sme mohli aspoň obdivovať architektúru chrámu.

          

Obr. 14 – Exteriér chrámu Buddhovho zuba.                    Obr. 15 – Interiér chrámu Buddhovho zubu.  


Autor – Samuel Béreš, žiak 4. G

Zdroj fotiek – autorova zbierka fotiek (Obr. 1 - 15), titulná fotka - http://blog.paylesser.com/kuala-lumpur-vs-singapore-if-you-have-limited-days-and-nights/