Návod na vianočný darček

14.12.2020 18:41
Kultúra a umenie

Autor : Viera Helbichová, ZŠ Bernolákova 16, Košice

Späť na články autora

Blížia sa vianočné sviatky. Každý nakupuje darčeky. Skúste vyrobiť vlastné dielka a podarovať ich najbližším z lásky.


Postup na výrobu brmbolcovVianočné stromčeky z brmbolcov

Na vyrobenie malého brmbolca stačí aj drobné klbko zvyšnej teplej vlny. Je to tak jednoduché, že to zvládnu aj menšie deti a zároveň tak zábavné, že ich bude baviť robiť to znova a znova. Hotové brmbolce nalepte na kornút z papiera alebo polystyrénový kužeľ. Brmbolce prilepujte v tvare špirály zhora nadol. Hotovú dekoráciu môžete ozdobiť napríklad farebnými korálkami, ktoré budú pripomínať vianočné gule. Ak by ste ani na to nemali čas, hotové brmbolce nájdete v obchodoch s kreatívnymi potrebami.Snehuliak z brmbolcov

Budete na to potrebovať:

- bielu vlnu,

- kartón,

- nožnice,

- korálky na oči a uhlíky,

- filc na nos a klobúk,

- ihlu a niť alebo lepiacu pištoľ.

Návod ako postupovať:

1. Ak máme hotové brmbolce, jednoducho ich zlepíme alebo prišijeme k sebe. Ak ich však chceme zhotoviť sami, najskôr si na kartón načrtneme kruh, v jeho strede menší kruh a takúto obruč dvakrát vystrihneme. Dva kartónové obruče priložíme k sebe, na jeden strane ich prestrihneme a bohato ich obmotáme bielou vlnou.Potom zasunieme čepeľ nožníc medzi dva kusy kartónu, vlnu na vonkajšej strane prestrihneme. Medzi kartóny zasunieme kúsok vlny a silno ju zviažeme. Kartón odstránime a na svete je prvá snehová guľa! Zhotovíme takto dve alebo tri gule rôznych veľkostí, ktoré prilepíme alebo priviažeme k sebe.

2. Potom nalepíme snehuliakovi oči, nos z filcu, uhlíky na telo ako gombičky, prípadne konáriky ako ruky.

3. Nesmieme zabudnúť na klobúk, hrniec alebo čiapku. Vyrobíme ich veľmi jednoducho – vystrihnutím a zošitím filcu. Na roztomilosti snehuliakovi pridá aj šál obviazaný okolo krku – použiť môžeme akúkoľvek stuhu, ideálne s vianočným alebo zimným motívom.


Papierové balíčky na darčeky
Budeme potrebovať:

- farebný papier,

- lepidlo,

- stuhu,

- nožnice na odstrihnutie stuhy.

Návod ako postupovať:

1. Preložením si naznačíme, kde je stred papiera. Potom preložíme jeho pravú stranu smerom do stredu tak, aby ho približne o centimeter prekrývala. Rovnako postupujeme aj na ľavej strane. Na ľavú stranu potom nanesieme trochu lepidla – približne 1,5 cm okraj – a prilepíme ho do stredu.

2. Celú taštičku zložíme zospodu na šírku troch prstov – tvoríme tak dno taštičky. Zdvihneme ho a zatlačíme na bočné hrany, ktoré potom zložíme smerom dovnútra, ako to vidíme vo videu. Potom zložíme smerom dovnútra horný a dolný diel a dno taštičky zlepíme.

3. Na bokoch dna vyčnievajú dva trojuholníky, tie prehneme pozdĺžne dovnútra s celým okrajom taštičky a potom taštičku v ruke vytvarujeme.

4. Dovnútra vložíme darček a vrchnú časť taštičky niekoľkokrát preložíme do takzvanej harmoniky. V strede ju zohneme a po okrajoch načuchreme, vznikne tak skladaná mašlička. Nakoniec celý obal na darček previažeme stuhou, aby pekne držal svoj tvar.Zdroje:

https://www.dobrarada.sk/clanok/brmbolce-z-vlny.html

https://www.kreativita.info/vianocne-stromceky-z-brmbolcov/

https://www.kreativita.info/snehuliak-z-brmbolcov/

https://www.kreativita.info/balicky-na-darceky-z-farebneho-papiera/