Ako posilniť imunitu v jeseni

19.11.2023 12:52
Spoločnosť

Autor : Reina Bertová, ZŠ Soľ

Späť na úvod

Ahojte kamaráti,

keďže naša imunita je veľmi potrebná pre naše telo, tak som sa rozhodla, že v tomto jesennom období vám pripravím pár riadkov o tom, ako si posilniť imunitu a brániť sa pred vírusmi počas jesene.

Jesenné obdobie opäť praje chrípkovej sezóne a spolu s ňou tu naďalej zostáva číhať na zdravie aj pandémia koronavírusu. So všetkými obavami z vírusových infekcií je viac ako dôležité zamerať sa na to, čo môžeme urobiť, aby sme podporili náš prirodzený obranný systém. 

Mám pre vás 5 spôsobov, ako môžeme túto jeseň prirodzene posilniť našu imunitu:

1. Dostatok spánku

Naše telo a mozog potrebujú oddych, aby správne fungovali. Je dôležité, aby sme si pospali 6 – 8 hodín spánku každú noc, bez toho imunitný systém nedostane čas na obnovu. Nedostatok spánku spôsobí, že náš imunitný systém a biele krvinky nás budú ťažšie brániť pred útočníkmi. Dodržujme  dôslednú spánkovú rutinu, ktorá nám umožní každú noc si zdravo oddýchnuť. Pred spaním si izbu poriadne vyvetrajme, čerstvý vzduch ešte zvýši kvalitu spánku.

2. Pime veľa vody

Voda je jedným z kľúčových zdrojov sily pre imunitný systém. Je nevyhnutná pre fungovanie obličiek a odstraňovanie toxínov z tela. Dostatočná hydratácia zaisťuje, že imunitný systém znovu nadobudne svoju silu. Odporúčania, koľko vody by sme mali denne vypiť, sa líšia v závislosti od zdroja informácií, vášho pohlavia, veľkosti a úrovne aktivity. Denne by sme však mali vypiť minimálne 1,5 litra tekutín aj v zime.

3. Vitamíny zohrávajú kľúčovú rolu

Pre zdravie imunitného systému je potrebná pravidelná konzumácia kľúčových vitamínov. Nezabúdajte najmä na tieto tri:

Vitamín C

Tento vitamín je známy svojou schopnosťou posilňovať imunitný systém. Vitamín C obsahujú citrusové plody, ako pomaranče a grapefruit. Nájdeme ho však aj v zelenine, vrátane papriky, kelu a brokolice. Okrem jeho prijímania prostredníctvom ovocia a zeleniny ho môžeme doplniť aj pravidelnou konzumáciou výživových doplnkov.

Vitamín D

S prechodom do jesene sa počasie ochladzuje a dni sa skracujú. To väčšinou znamená aj kratší čas strávený na slnku, vďaka čomu je jednoduché stratiť vitamín D bez toho, aby sme si to uvedomovali. Počas jesene je vitamín D však nevyhnutný, pretože znižuje riziko prechladnutia alebo chrípky. Telo prijíma vitamín D zo slnečného žiarenia, ktoré žiari na pokožku, ale počas tmavších a chladnejších mesiacov jesene a zimy je to oveľa náročnejšie dosiahnuť. Aj keď vitamín D môžeme prijať aj prostredníctvom určitých potravín, ako sú ryby, tofu, vajcia a syr, jedným z ďalších najlepších spôsobov, ako zvýšiť hladinu vitamínu D, sú výživové doplnky vitamínu D.

Zinok

Tretím dôležitým vitamínom, na ktorého konzumáciu by sme predovšetkým na jeseň a v zime nemali zabúdať, je zinok. Zinok podporuje aj množstvo funkcií v ľudskom tele. Keďže je nevyhnutný pre funkciu imunitných buniek a bunkovú signalizáciu, nedostatok môže viesť k oslabeniu imunitnej odpovede. Zinok sa prirodzene vyskytuje v mnohých potravinách, ako sú fazuľa, mäso a ryby. Taktiež je dostupný aj ako doplnok stravy.

Vyvážená strava nám môže zabezpečiť dostatok týchto, ale aj ďalších potrebných vitamínov v našom systéme. Naša strava musí obsahovať ovocie, zeleninu a obilniny, pretože sú bohaté na vitamíny a vlákninu. Zelenina, ako brokolica a kapusta produkuje chemickú látku, ktorá zabraňuje rastu rakovinových buniek a pomáha zvyšovať imunitu. Držme sa ďalej od tabaku a alkoholu, pretože oslabujú imunitu. 

4. Pravidelne cvičme

Pravidelné cvičenie podporuje kardiovaskulárne zdravie, znižuje krvný tlak, pomáha kontrolovať telesnú hmotnosť a ochraňuje pred chorobami. Cvičenie tiež zlepšuje krvný obeh, čo umožňuje bunkám imunitného systému voľnejšie sa pohybovať po tele a efektívnejšie vykonávať svoju prácu. Choďme na prechádzky, cvičme, choďme plávať alebo behať. Aspoň 2-krát týždenne venujme hodinku športu a zistíme, ako sa zlepší naša celková pohoda a imunitný systém.

5. Vyhýbajme sa stresu

V tejto mediálnej dobe môžu titulky, ktorými sme každý deň bombardovaní, ľahko ovplyvniť duševné zdravie národa. Našťastie môžeme svoju úroveň stresu zvládať rôznymi spôsobmi. Zvážme obmedzenie svojho denného času stráveného pred obrazovkou a urobme si prestávky, keď sa cítime vyhorení. Udržanie zdravého životného štýlu a prirodzenej imunity nemusí byť náročné ani v jesennom období plnom vírusov. Postupujme podľa vyššie uvedených krokov a sami uvidíme, ako nám to pomôže odvrátiť choroby, posilniť imunitný systém a zlepšiť celkovú pohodu.

Tak a sme na konci môjho jesenného článku. Dúfam, že ste si niektoré z týchto spôsobov, ako si posilniť imunitu a brániť sa pred vírusmi počas jesene, vyberiete. Budem rada, ak si nejaké rady vyskúšate a že vám to pomôže zlepšiť vašu imunitu. Zatiaľ sa s vami lúčim a verím, že nabudúce si zase prečítate môj článok o niečom zaujímavom.

Zdroj:

https://www.lifeboost.sk/a/unikatne-sperky-zaujmu-nielen-farbou-ale-aj-svojim-prevedenim