Ako sa dobre vyspať v horúcom lete

27.06.2023 20:37
Spoločnosť

Autor : Sabina Goroľová, ZŠ Soľ

Späť na úvod

Priatelia,

keď zahlási televízna rosnička tropické dni, pri ktorých teploty veľmi neklesajú ani počas nocí, prepadne nás mnohých možno až mierna depresia. Opäť sa nebudeme môcť dobre vyspať a celý čas sa budeme len prehadzovať. Aj vy s tým v lete bojujete? Vyskúšajte niektorý z týchto tipov a možno to bude pre vás oveľa ľahšie...

  • Pravidelnosť: Naučte sa ísť do postele v rovnaký čas a telo sa už na to automaticky nastaví, takže ho nepomýlia ani horúčavy.
  • Udržujte teplotu počas celého dňa: V lete sa odporúča vetrať predovšetkým v neskorý večer alebo v noci a zároveň by ste počas dňa mali mať miestnosť zatemnenú žalúziami alebo závesmi, ideálna je kombinácia oboch. Skvelú službu vám urobia aj zatemňovacie rolety. Do bytu/domu sa tak nedostane toľko slnečných lúčov a teplého vzduchu. Večer, keď už teploty klesnú, poriadne vyvetrajte.
  • Vymeňte perinu za prikrývku z dutého vlákna: Odložte perinu na letný spánok a vymeňte ju za ľahkú prikrývku – ideálna je chladivá z dutého vlákna. Posteľnú bielizeň zvoľte z materiálov, ktoré príliš nehrejú, napríklad hodvábne, ľanové, saténové či bavlnené obliečky s nízkou gramážou, ktoré dobre sajú pot.
  • Spite s odkrytými nohami: Telo sa tak lepšie ochladí a ponúkne vám malé osvieženie.
  • Pyžamo neodkladajte: Asi vám už v lete napadlo, že počas tropických nocí môže byť spanie bez pyžama omnoho príjemnejšie. V praxi je to však presne naopak. Vyberte si ľahké pyžamo s bavlny, ktoré saje pot – bude sa vám spať oveľa pohodlnejšie než s mokrým chrbtom. Pot sa navyše nedostane na plachtu, takže vaša noc bude oveľa príjemnejšia a prepotené pyžamo iba prezlečiete.
  • Keď sa v noci preberiete kvôli teplu, strčte pod prúd studenej vody zápästie: Tak sa vaše telo najlepšie ochladí.
  • Skúste mokrý uterák: Namočte uterák do studenej vody, vyžmýkajte ho a pred spaním si ho priložte na zápästie, krk, hlavu alebo členky. Na týchto miestach sú cievy blízko kože, vďaka čomu sa váš krvný obeh a celé telo rýchlo ochladí. Pred spaním vám urobí dobrú službu aj vlažná sprcha. Ľadovú radšej vynechajte – telo by sa potom snažilo zohriať, takže by ste si viac uškodili než pomohli.
  • Odpojte zdroje tepla: Elektronické prístroje zo seba vydávajú veľké množstvo tepla. Preto sa ich pokúste na noc vypínať a to platí aj pre wi-fi router. V lete obmedzte aj umelé svetlo, žiarovky váš byt zbytočne otepľujú.
  • Nejedzte dve hodiny predtým, než pôjdete do postele. 

Blíži sa leto, takže verím, že niektoré z týchto rád aj využijete.

Zdroje:

https://diva.aktuality.sk/clanok/38209/ako-sa-pocas-teplych-letnych-noci-spokojne-vyspat/

https://diva.aktuality.sk/clanok/45614/7-skvelych-tipov-ako-porazit-teplo-v-noci-a-konecne-sa-dobre-vyspat/