História vianočného stromčeka

22.12.2022 19:01
Spoločnosť

Autor : Vanesa Turtáková, ZŠ Soľ

Späť na úvod

Ahojte čitatelia...

Tiež si neviete predstaviť Vianoce bez vianočného stromčeka? Bez tých krásnych vianočných ozdôb, hviezdy? Prečo sa darčeky dávajú práve pod stromček? Zamysleli ste sa nad tým niekedy? Aj v minulosti ho takto ozdobovali? Poďme sa pozrieť na jeho históriu!

Najstaršia zmienka o ozdobenom vianočnom stromčeku je z roku 1570 z Nemecka. Pôvodné vianočné stromčeky si však nemôžeme predstavovať tak, ako ich poznáme dnes. Stromčeky mali skromné zdobenie, zdobili ich iba sviečky, neskôr papierové ozdoby, ozdoby zo skla, ozdoby zo sušeného ovocia či orechov. Počiatky vianočného stromčeka preto nespochybniteľne nachádzame práve v Nemecku. Za vznikom vianočného stromčeka stáli pôvodne protestanti a luteráni, ktorí vznikli odčlenením od majoritného kresťanstva. Protestanti nám taktiež priniesli aj tradíciu vianočných darčekov, ktoré zaviedli v 20. storočí ako motiváciu pre deti za dodržiavanie pôstu. Možno vás to prekvapí, ale ozdobený stromček nebol spočiatku vôbec spojený s kresťanstvom. Zelená farba vetvičiek bola symbolom života a vetvičky mali odháňať zlé bosorky.

História vianočných ozdôb na stromček

Stromčeky pôvodne neboli ozdobované vôbec, ale postupne sa začali ozdobovať ozdobami zo slamy, pretože tú mali ľudia po ruke. V ľudovom prostredí sa dávalo na stromček vždy to, čo mali ľudia po ruke. Buď to boli živé jabĺčka, orechy, alebo potom sa ako sladkosť vo veľkej miere používalo sušené ovocie, ako jablká, slivky a hrušky. Časť z úrody ovocia si ľudia vysušili už počas jesene a zimy a časť z toho sa použilo ako ozdoby na stromček. Neskôr to boli medovníčky a doma vyrábané a balené salónky. No postupom času sa menili aj trendy vo vianočných ozdobách. V USA bolo v roku 1882 predvedené prvé elektrické osvetlenie na vianočný stromček, ktoré si neuveriteľne rýchlo získalo obľubu u ľudí. Začiatkom 20. storočia sa už na trhu objavili ozdoby na stromček v rôznych tvaroch.

Tradícia vianočného stromčeka na Slovensku

Na územie Uhorska sa vianočný stromček dostal v priebehu 18. storočia. Prvý vianočný stromček sa objavil vo Viedni v rodine bohatých mešťanov, od ktorých sa postupne inšpirovali ďalšie a ďalšie meštiacke protestantské rodiny. Postupne trendu vianočných stromčekov podľahli aj rodiny, ktoré neboli protestantské a rozšíril sa do Prešporku a ostatných slovenských miest. Do miest začali vianočné stromčeky prenikať koncom 18. storočia z Nemecka a Rakúska, do roľníckej kultúry od konca 19. storočia až do 30. rokov 20. storočia, na severovýchodné Slovensko neskôr. V časoch 1. Československej republiky boli vianočné stromčeky na Slovensku stále odmietané najmä na strednom a východnom Slovensku niektorými kňazmi a rodinami. Začiatkom 20. stor. sa pod stromček začali dávať darčeky pre členov rodiny. Vedeli ste, že kedysi visel zo stropu? Naši predkovia ho vešali, pretože ľudia nemali príliš veľa miesta, a takto nikomu nezavadzal. Miestnosť, v ktorej bol stromček umiestnený, bola tou hlavnou, a teda bola zároveň kuchyňou, jedálňou aj obývačkou. Už máte ozdobený ten váš???

Veselé Vianoce!

Inšpirované: https://svetstromcekov.sk/tradicia-vianocneho-stromceka-ako-vznikla/