Exkurzia - Poklady Krakova a okolia

25.06.2019 14:55
Zo školy

Autor : Viera Helbichová, ZŠ Bernolákova 16, Košice

Späť na úvod

Naša 3-dňová exkurzia so žiakmi 8. a 9. ročníka sa začala vo štvrtok 6.6.2019. Už o 6,30 hod. ráno z Košíc odchádzal náš autobus s 39 žiakmi a 3 pedagógmi /pani učiteľkami Nosaľovou, Onderovou a Frankovskou/ do severne susediacej krajiny – Poľska.


Hlavným cieľom exkurzie bola prehliadka koncentračného tábora v Osvienčime a neďalekého vyhladzovacieho tábora v Brezinke, návšteva kráľovského mesta Krakov a soľnej bane vo Vieličke.

Po dlhých šiestich hodinách cesty nás čakal veľký kus smutnej histórie. Známe mesto Osvienčim s koncentračnými tábormi Auschwitz I. a II. – múzeum ľudského zla. Našu únavu zmrazil nápis na vstupnej železnej bráne „ARBEIT MACHT FREI “/Práca oslobodzuje/.Tu sme vstúpili do čias 2.svetovej vojny, kde sme pocítili nemilosrdné myšlienky antisemitizmu a zverstvá nacistov páchané na Židoch, Rómoch a sovietskych zajatcoch. Miesto, kde sa odohrávalo skutočné ľudské utrpenie.

Po opustení tábora, keď sme v diaľke videli už len drôtené oplotenie, presunuli sme sa do hotela ešte stále s myšlienkami v Osvienčime...

Na 2. deň hneď po raňajkách sme s plnými batohmi a novým elánom nasadli do autobusu a presunuli sa do niekdajšieho hlavného mesta Poľska – Krakova. Ako prvé sa nám naskytol pohľad na pokojný tok rieky Visly, pri ktorej nás už čakala naša sprievodkyňa. Previedla nás starobylými uličkami tohto kráľovského mesta, veľkolepými námestiami, ktoré boli plné historických budov, majestátnych kostolov, domov. Prezreli sme si židovskú štvrť Kazimierz, ktorú tvoria krátke ulice s nízkymi domami, na ktorých sa nachádzajú tabuľky s menami židovských obchodníkov. Miesto preslávil aj film Schindlerov zoznam. Videli sme najstarší židovský cintorín i krakovskú Starú synagógu. Zaujalo nás Hlavné námestie (Rynok Glowny) – jedno z najväčších stredovekých námestí v strednej Európe s unikátnymi gotickými, renesančnými a barokovými budovami, dominantným Mariánskym kostolom (symbol poľskej architektúry), stredovekou tržnicou /Sukiennica/ i známou Jagelonskou univerzitou. Po prehliadke sme mali rozchod v centre mesta, ktorý sme využili na obed alebo nákup krásnych suvenírov. Doteraz nemôžeme zabudnúť na úžasnú atmosféru mesta a nezabudnuteľnú vôňu „praclíkov“, ktorú bolo cítiť na každom kroku.