Balkán

19.06.2019 12:38
Kultúra

Autor : Dominika Lukašáková, Gymnázium A. Bernoláka, Mieru, Námestovo

Späť na úvod

Balkánska kultúra


Územie Balkánu ( Balkánskeho polostrova) je veľmi veľké a nachádza sa na ňom veľa krajín. Práve preto je kultúra Balkánu veľmi bohatá, má veľmi veľa ľudových tradícií pochádzajúcich ešte zo starovekého obdobia. Balkánska kultúra je veľmi odlišná a to vďaka množstvu krajín, ktoré sa na danom území nachádzajú. Poďme sa teda spolu pozrieť na zaujímavosti balkánskych krajín.Grécko

Najtypickejšou gréckou pochúťkou je Chalva, vyrábaná z pomletého sezamu.

Gréci sú známi aj tým, že milujú hudbu a tanec. A vraj existuje viac ako 4000 rôznych tradičných tancov, ktoré sú obľúbené medzi domácimi obyvateľmi po celej krajine.

Najčastejšími používanými nástrojmi sú klarinet a rôzne druhy mandolín, bubnov, flaut a píšťal.

Oplatí sa vidieť Múzeum Akropolis v Aténach, Archeologické múzeum Heraklion v meste Iraklio či Múzeum kráľovských hrobiek vo Vergine, ďalej Olympská riviéra, či Meteory - nachádzajú sa tu kláštory postavené na vrcholoch skál.
Čierna Hora

Typickou pochúťkou je Pršut – čo je vlastne sušená a údená bravčová šunka, ďalšou typickou balkánskou pochúťkou sú syry s typickou tvarohovou konzistenciou.

Hudba a tanec sú založené na ľudovej tradícií.

Oplatí sa prísť pozrieť k Skadarskému jazeru, ale aj navštíviť mestá plné histórie a luxusu, ako napr. Budva a Sveti Stefan. Na Severe krajiny sú krasové hory, plné jazier, horských riek a impozantných kaňonov - zaujímavý je tu Národný park Durmitor.
Turecko

Z Turecka sa k nám dostala káva, či kebab. Rahatlokum je obľúbenou sladkosťou a veľmi obľúbený je aj čierny čaj, vraj ho vypijú viac ako Angličania.

Turecká hudba v sebe nesie orientálne prvky. Typickými nástrojmi je flauta, husle, turecká citara a Darbuka (bubon).

Oplatí sa vidieť chrám Hagia Sofia a Modrú mešitu, navštíviť Istanbul a pozrieť sa na Modrú lagúnu.
Chorvátsko

Typické jedlá sú napr. Cestoviny s hľuzovkou, Čierne alebo Skradinské rizoto, alebo aj Brudet.

Typický hudobný nástroj je Tamburica. Najznámejšie sú kruhové tance a mužské bojové tance, ktoré majú pripomínať boje z minulosti.

Oplatí sa vidieť Skradinské vodopády, Národný park Mljet a navštíviť mesto Rovinj.

Srbsko