O projekte My je viac ako ja

07.05.2019 20:27
Kultúra

Autor : Patrícia Gabrišová, ZŠ A. Bagara Trenčianske Teplice

Späť na úvod

Rozhovor o potrebe priateľstva, lásky a skutočných hodnôt vo svete detí (a dospelých)


1. Dobrý deň. Mohli by ste nám v stručnosti popísať projekt My je viac ako ja?

Ide o 3-mesačný projekt, v ktorom chceme poukázať na to, že spolu môžeme dokázať viac. Preto ten príznačný názov. Dnes v spoločnosti mnohí razia zvláštny trend - starať sa predovšetkým o seba a nevšímať si iných. Ono by to bolo v poriadku, keby to nehraničilo s nevšímavosťou, arogantnosťou a bezohľadnosťou k iným. Práve našim projektom chceme upriamiť pozornosť na krásu priateľstva, toleranciu a ľudskosť vo vzťahoch. 

2. Čo je cieľom projektu a pre koho je určený?

Projekt je určený pre žiakov 4. až 9. ročníka našej školy. Budeme veľa čítať, besedovať, diskutovať, rozprávať sa medzi sebou, ale potešíme aj tých, čo to potrebujú. 

3. Myslíte si, že umenie (a literatúra) môžu pomôcť ľuďom v závažnej situácii?

Prostredníctvom príbehov v knihách sa môžeme stať niekym iným. Prežiť množstvo krásnych životných okamihov,  ale aj krutých útrap života. Hrdina knihy nám môže ukázať, ako to zvládať s chybami či bolesťou. Možno sa raz ocitneme v podobnej situácii a nebudeme mať po ruke správneho priateľa. Možno práve hrdina knihy nám ukáže, čo robiť alebo do čoho sa nikdy nepúšťať... 

4. Ktorá zo získaných kníh Vás očarila najviac a prečo?

Zatiaľ som prečítala len dve. Babku gaunerku som prečítala za jeden večer na jeden hlt a príjemne som sa pobavila. Odporúčam ju prečítať (možno aj tým väčším).

5. Ako sa podľa Vás najviac líši svet detí a svet dospelých? Čo máme spoločné?

Keď som bola malá, rodičia mi hovorievali: "Počkaj, až budeš veľká, potom uvidíš, aké je to v živote ťažké!" Nemyslím, že  deti majú ľahší život ako dospelí. Za tie roky, čo robím učiteľku, som stretla veľa detí, s ktorými by som si to vymeniť nechcela ani za nič. Nie je nič horšie, keď bojujete problémami osamotení, bez rodičov, priateľov, blízkych. A toto platí v živote malých i veľkých. 

6. Žiaci sa často stretávajú s problémami, aké sú opísané v knihách, či už ide o rodinné vzťahy, neúspech v škole, alebo dokonca psychické problémy. Ak by sa ocitli v podobnej situácii, čo by ste im odporúčali?

Hľadať pomoc. Akýkoľvek problém sa ľahšie rieši s niekym, komu dôverujete. Môže to byť ktokoľvek - rodič, priateľ, obľúbený učiteľ...

7. Čo pokladáte za najdôležitejšie hodnoty v živote?

Môj zoznam zoznam by bol určite dlhý. Ale myslím, že na začiatku by mohla byť láska, priateľstvo, čestnosť, láskavosť, tolerancia, spravodlivosť....

8. Čo by ste odkázali našim čitateľom?

Snívajte a majte svoje ciele. Tie Vám ukážu, ktorou cestou ísť. To, ako veľmi ich chcete dosiahnuť, Vám dá silu na prekonanie všetkých prekážok. Verte či nie, funguje to. 


Za rozhovor v mene žiakov ZŠ Andreja Bagara v Trenčianskych Tepliciach  ďakuje Mgr. Patrícia Gabrišová