Najlepší z druhého sledu - alebo zhrnutie prvej polovice sezóny stolnotenisovej odnože v ŠK Altius

08.01.2020 20:02
Šport

Autor : Daniela Bauerová, SŠ Mokrohájska, Bratislava

Späť na úvod

Stalo sa už tradíciou, že Športový klub Altius ako najvýznamnejší subjekt podporujúci športovanie ľudí s hendikepom na Slovensku vynakladá obrovskú snahu, aby jeho členovia mali možnosť bojovať na športovom poli v rôznych odvetviach, tak ako medzi sebou, tak aj so súpermi bez obmedzení. A Stolný tenis nie je výnimkou.... V tomto návrate k práve skončenej prvej polovici sezóny 2019/20 sa pozrieme na naše doterajšie účinkovanie v 9.bratislavskej lige. Pohodlne sa usaďte a vydajte sa s nami na cestu „do nirvány“.

Pozn. Pri zápasoch, ktoré boli vyrovnané, prípadne víťazné, uvediem aj fotku zápisu o stretnutí, jasné prehry budú len zmienené. 

Nulové očakávania 

Predchádzajúci ročník (18/19) mal od spokojnosti, či už nás hráčov alebo trénerského štábu ďaleko. Skončili sme totiž beznádejne posledný s vysoko pasívnym skóre 40:284 a keďže sme do novej sezóny nastupovali v nezmenenej zostave, tak po už zmienenej skúsenosti bol náš cieľ odohrať túto sezónu so cťou a pokúsiť sa uhrať v každom zápase jeden - dva body.

Nečakaný darček na úvod...

Treba povedať, že los k nám nebol veľmi prívetivý, pretože hneď v úvodnom kole nového ročníka sme čelili hlavnému favoritovi na postup do 8.ligy - Relaxu Rača B. No čo nám nebolo dopriate pri žrebe súťaže, to nám šťastena vrátila vzápätí. Náš súper totiž nastúpil len v trojici, čo znamenalo, že ešte pred úvodným servisom duelu sme viedli 5:0. Avšak, túto ponúknutú príležitosť na premiérový triumf v ročníku sme vďaka kvalite protivníka a, úprimne povedané, aj našej nervozite, z možného víťazstva nevyužili. Ale predsa len, ukázali sme, že nemienime byť od úvodu zatlačení na dno pelotónu a dokázali sme s top favoritom uhrať remízu, ktorá ako keby nastolila kurz do nasledujúcich týždňov.

(Zápis zo stretnutia medzi ŠK Altius a Relax Rača B)Nasledujúce dva zápasy proti tímom Dunajská Lúžna „C“ a Záhorská Ves „B“ nám ukázali krutú realitu, lebo po výsledkoch 1:17 a 0:18 (v poradí) sme sa zobudili z nášho krátkeho sna a myšlienky, že môžeme hrať s hocikým.

Preto sme na meranie síl s dovtedy suverénnym tímom Spoje „F“ nastupovali s malou dušičkou a jednou plánovanou korektúrou v zostave. Jána Smrigu staršieho nahradila po polovici zápasu debutantka Rebeka Orbanová, v zápise o stretnutí je, kvôli nevybavenej registrácií, uvádzaná bývalá hráčka Katarína Dobrovodská.

Trápiaci sa favorit

Po troch kolách bola v tíme aj napriek dvom prehrám vynikajúca atmosféra a aj keď papierové predpoklady a individuálne štatistiky stolných tenistov z mužstva Spoje „F“ hovorili jasnou rečou, že v tomto kole si ani neškrtneme, opak bol však pravdou. A aj keď sme úvodné štvorhry tesne prehrali, tak sme sa nevzdali, bojovali a vyplatilo sa. Pretože, okrem už spomínanej novej tváre v našej šatni dokázal každý z nás zabodovať a to znamenalo, že v zápase Dávida s Goliášom síce vyhral Dávid ale musel si prejsť poriadnou skúškou ohňom - pretože na tabuli visel konečný - pre nás výborný rezultát 5:13.

(Zápis zo stretnutia medzi ŠK Altius a Spoje „F“ )Deň, ktorý sa zlatými písmenami zapísal do kroniky nášho klubu

Po malej oslave minulého výsledku sme sa už naplno museli sústrediť na boj s tímom, s ktorým sú naše zápasy väčšinou vyrovnané a nerozhodnuté až do posledných chvíľ - a to s Veľkým Bielom „D“. Opäť sme na zápas nastúpili v našej stabilnej štvorke a pri pohľade na históriu vzájomných duelov bolo ťažké predpovedať priebeh. Hostia nastúpili vo veľmi mladom zložení, keď trojicu asi dvanásť ročných hráčov dopĺňal jeden skúsený veterán. Čiže, ako koniec koncov napovedá zloženie družstva z okolia Senca, boli sme pasovaní do úlohy, v ktorej sme sa predtým ešte nikdy neocitli - do úlohy tímu, ktorý mal počas celého merania síl tvoriť hru. Začali sme nad očakávania dobre, keď sa mi spolu s mojim deblovým partnerom Erikom Freyom podarilo prvýkrát v sezóne zvíťaziť v štvorhre, v pomere 3:0. Avšak, naši kolegovia Michal Hecl a Ján Smriga starší v druhom súboji večera kapitulovali a tak sa len potvrdila očakávaná vyrovnanosť tohto stretnutia. Po úvodných štvorhrách bol stav 1:1 a začínalo sa v podstate od nuly. V následných dvojhrách sa už ale hralo podľa našich nôt a výsledok sme si kontrolovali a po veľmi kvalitnom a vyzretom výkone sme zápas doviedli do zdarného konca a ukončili tak víťazné suchoty klubu, ktoré trvali približne štyri roky.

(Zápis zo stretnutia medzi ŠK Altius a Veľký Biel „B“ )História sa znova zopakovala a po kvalitnom výkone, ozdobenom triumfom, sme opäť upadli do nášho priemeru a konfrontáciu s Devínskou Novou Vsou „G“ sme absolútne nezvládli a zaslúžene sme jej podľahli - vzhľadom na podaný výkon - ešte s milosrdným skóre 2:16.

Dokážeme využiť absencie kľúčových hráčov protivníka?

Ako už nadpis tohto odseku napovedá, súboj so Slovenským Grobom „D“ sa niesol v znamení absencie kľúčových hráčov hostí - najcitlivejšou bola strata Karolíny Pokornej, ktorá mala pred zápasom úspešnosť na úrovni 80% a práve jej neúčasť bola pomyselným jazýčkom na váhach, pretože ju nahradila menej skúsená a na súťažný ping pong relatívne mladá, iba 8 ročná stolná tenistka. Začiatok nám opätovne vyšiel, pretože s Erikom sme dokázali poraziť papierovo slabší dievčenský pár 3:2, aj keď až do poslednej loptičky sme sa museli strachovať o výsledok, po tom ako sme viedli už 2:0, ale po nepochopiteľnom výpadku sme zápas na svoju stranu zlomili až v rozhodujúcom piatom sete za stavu 14:12. Do singlov sa vstupovalo za stavu 1:1, po tom ako Mišo s Janom starším prehrali s papierovo silnejšou dvojičkou jasne 3:0. Ale v dvojhrách sa naplno ukázala stúpajúca tendencia našich výkonov a bez väčších problémov sme sa postarali o to, aby po výsledku 11:7 zostali všetky tri body doma.

(Zápis zo stretnutia medzi ŠK Altius a Slovenský Grob „D“ )


Po tomto neočakávanom ale o to sladšom triumfe pred nami v rozpätí dvoch týždňov stáli dvaja súperi z kategórie najťažších. Nastúpili sme totiž proti tretiemu a štvrtému celku tabuľky (Vinosady a Čataj ) a otvorene priznávam, že sme nemali nárok a v týchto dvoch stretnutiach sme uhrali len šesť setov a po výsledkoch 1:17 a 0:18 (v poradí) sme zažili najčernejšie obdobie doterajšieho priebehu sezóny.

Zvládneme ošemetnú konfrontáciu s posledným celkom priebežnej tabuľky?

Ako sa kalendárny rok blížil k svojmu záveru, blížila sa k záveru aj prvá polovica sezóny, ale pred nami stále zostávali ešte dva duely. Prvý z nich proti nevyspytateľnému tímu zo Záhorskej Bystrice, ktorý okupoval posledné miesto tabuľky. Pred stretnutím bolo cítiť vo vzduchu isté obavy, pretože zaslepený úspechom, sme očakávali, že to pôjde samo, ale hneď na začiatku sme vytriezveli. Štvorhry sme prehrali a atmosféra v hale bola stále hustejšia, nikto z nás nevedel, čo čakať, jednoducho povedané, z našej strany prišlo k učebnicovému podceneniu súpera. A ak sme nechceli zažiť potupu, jednoznačne sme museli zapnúť. Vďaka bohu sa nám to podarilo a aj kvôli striedaniu hostí, keď palubovku opustil ich najlepší hráč a vybehla na ňu neskúsená a evidentne nervózna náhradníčka, sme začali dominovať a súpera sme už k ničomu nepustili a pripísali sme si na konto tretiu výhru.

(Zápis zo stretnutia medzi ŠK Altius a Záhorskou Bystricou „C“ )