Slovenský zázrak pod sieťou

18.10.2019 13:07
Šport

Autor : Daniela Bauerová, SŠ Mokrohájska, Bratislava

Späť na úvod

 Bratislava sa v posledný augustový týždeň premenila na hlavné mesto európskeho volejbalu. V týchto dňoch sa na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu totiž konajú Majstrovstvá Európy žien.

Naše reprezentantky zvládli prvé dve prekážky v podobe Španielok a Švajčiarok bez straty setu v pomere 3:0. Úprimne, vzhľadom na kvalitu súperiek, nie je žiadnym prekvapením, že po dvoch zápasoch sme mali plný počet bodov. Prekvapujúce skôr je, akým štýlom sme sa k nim dopracovali. Udialo sa to na volejbal pred solídne zaplnenou halou a po takmer bezchybných výkonoch.

A tak, už po úvodných dvoch dueloch bolo jasné, že sa podaril historicccký úspech. Po šestnástich rokoch, pri svojej druhej účasti na kontinentálnom šampionáte, Slovensko premiérovo postúpilo do vyraďovacích bojov, čo zapríčinilo športovú horúčku naprieč krajinou a volejbal sa aspoň na pár dní stal športom číslo jeden. Hráčky túto situáciu zúžitkovali naplno aj v treťom meraní síl proti favorizovaným Bieloruskám. Po rozpačitom úvode, keď prehrávali už 0:2, ukázali charakter a po famóznom obrate nakoniec doviedli stretnutie do víťazného konca. Tento zápas im pred ťažkým play – off dokázal, že sa nemusia báť, ani tých najlepších a môžu mieriť naozaj vysoko.


                                                                         Obr1. Oslava víťazstva nad helvétmi

Generalita teraz musí využiť volejbalový boom, ktorý momentálne zažívame a   posunúť tento krásny šport na ďalší stupienok.                                                                                                                                                                                                                                    

Obr2. Tímový rituál po získanom bode


V doterajších zápasoch bolo z tímu cítiť pohodu a obrovské odhodlanie a nám nezostáva nič iné, iba v kútiku duše veriť, že aktuálne rozpoloženie dievčatám vydrží, čo najdlhšie a pri troche šťastia, možno aj v nijaký ten cenný kov. V neposlednom rade taktiež v to, že Slovenská volejbalová federácia dokáže splniť úlohu, ktorá bude pred ňou v nasledujúcich mesiacoch stáť. Generalita teraz musí využiť volejbalový boom, ktorý momentálne zažívame a posunúť tento krásny šport na ďalší stupienok, aby ľudia v čo raz hojnejšom počte začali nachádzať cestu do extraligových hál. 


Medailónik Nikoly Radosovej

  • V roku 2009 dosiahla 4.miesto na ME kadetiek
  • V roku 2016 získala v seniorskej reprezentácií striebro v Európskej lige
  • Aktuálne pôsobí v nemeckých Drážďanoch 
  • Držiteľka ocenenia volejbalistka roka 2018Článok napísaný po stretnutí s Bieloruskom, 28.8.2019

Autor: Ján Smriga

Foto: TASR, SVF