Pozitíva čerstvého vzduchu

11.09.2020 19:28
Zo školy

Autor : Viera Helbichová, ZŠ Bernolákova 16, Košice

Späť na úvod

Pobyt v prírode pozitívne vplýva na naše zdravie.

Čistejší vzduch, stromy a rastliny produkujú kyslík, ktorého obsah je v lesoch vyšší, čo má samo o sebe blahodárny vplyv na ľudský organizmus. Zvýšený príjem kyslíka pozitívne vplýva aj na našu náladu. Neznečistený vzduch pomáha čistiť pľúca a zlepšuje okysličovanie krvi, čo vedie k ozdravovaniu orgánov a zvýšenej vitalite.

Zmierňuje stres, úzkosti a príznaky depresie. Zlepšuje imunitný systém. Pobyt v lese spúšťa v našom organizme aktivitu buniek, ktorej výsledkom je aj podpora imunitného systému. Posilnený imunitný systém efektívnejšie bojuje s menej závažnými chorobami, ako je napríklad nachladnutie a iné infekcie. Zlepšuje pamäť a sústredenie. Podľa vedcov z univerzity v Michigane prechádzka po lese dokáže zlepšiť krátkodobú pamäť až o 20%.

Prírodná scenéria pomáha deťom zvýšiť rozsah ich pozornosti.  Poskytuje únik pred obrazovkami, ktorými sme bežne obklopení. Pohľad na skutočné kopce pred nami nenamáha náš zrak tak ako slávne pozadie pracovnej plochy na našich počítačoch.

Pomáha nám kreatívne myslieť a riešiť problémy. Príroda bola vždy inšpiráciou pre básnikov, umelcov, ale aj pre „obyčajných“ ľudí.

Pobyt v prírode je často spojený s fyzickou aktivitou. Podľa odporúčaní lekárov by sme sa mali hýbať aspoň 30 minút denne.

Naši žiaci využili na sklonku leta krásne slnečné dni a spolu s vyučujúcimi si urobili vychádzku do prírody. Všetci sme nabrali síl a energie pre ďalšiu prácu v škole, ktorá nás v tomto školskom roku 2020/2021 čaká.

Fotogaléria k článku